Zoo oslaví svátek zvířat i narozeniny medvědů grizzly

Děčín - Třicáté narozeniny oslaví v sobotu v zoologické zahradě dva medvědi grizzly Siegfried a Helga. Mluvčí zahrady Alena Houšková agentuře Mediafax řekla, že součástí narozeninových oslav budou i křtiny dvou mláďat lamy vikuně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Samici Helgu a samce Siegfrieda získala děčínská zoo v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší. Původně oba medvědi našli domov v nepříliš prostorné expozici, která nyní patří psounům prériovým. Po čtrnácti letech se pro tento pár podařilo vybudovat prostornou přírodní expozici, která plně vyhovuje nárokům chovu těchto mohutných zvířat. Byla otevřena v roce 1997.

V současné době je pár jediným zástupcem tohoto medvědího druhu v České republice.

„Medvědi jsou na sebe zvyklí odmalička a žijí po celou dobu spolu v páru. Dvakrát přivedli na svět potomky, poprvé v roce 1992, kdy se narodil párek medvíďat a podruhé v roce 1994, kdy se narodila tři medvíďata. Bohužel mezi zoologickými zahradami není o medvíďata zájem, proto jsme nechali samce vykastrovat,“ dodala Houšková.

Medvěd grizzly se dostal i na logo děčínské zahrady.

Na oslavu mohou medvědům přilepšit i sami návštěvníci zahrady. „Medvědi mají nejraději sladké ovoce, broskve, ananas, meruňky, třešně, hroznové víno. Chutná jim ale i mrkev, meloun nebo těstoviny a rýže. Největší pochoutkou jsou pro ně pak samozřejmě ryby. Ty mají nejraději syrové, ale nepohrdnou ani rybičkami ve vlastní šťávě nebo v oleji, které jim ošetřovatelka připraví například s těstovinami,“ řekla Houšková.

Pro děti bude u expozice medvědů připravena grizzlyovská výtvarná dílna a také velký gratulační arch, kam budou moci příchozí napsat narozeninová přání pro Siegfrieda a Helgu. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude poslední komentované krmení medvědů v tomto roce, při kterém se návštěvníci o oslavencích dozvědí mnoho zajímavého nejen ze současnosti, ale také z historie.

Ve stejný den oslaví zahrada i Mezinárodní den zvířat. Ten každoročně připadá na 4. října na počest Svatého Františka z Assisi, mnicha františkánského řádu, který zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata.

„Zoo tyto oslavy pro letošní rok pojala jako prezentaci několika organizací, jejichž činnost je úzce spjata se zvířaty a návštěvníci tak dostanou během sobotního odpoledne možnost se blíže seznámit s prací včelařů, rybářů, sokolníků, myslivců ale i policistů se služebními psy,“ doplnila mluvčí.

Lidé by se do zahrady měli vydat pěšky. Kvůli rekonstrukci parkoviště u zoo není možné tam parkovat. Omezení bude platit minimálně do konce října tohoto roku.

Loading...
Témata: zoo
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jede se do Afriky. ZOO Dvůr Králové otevřela safari, začíná hlavní sezona

19.04.2019 17:35 Aktualizováno ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes otevřením areálů afrického a lvího safari zahájila hlavní letní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama