Hrady a zámky nabídnou návštěvníkům o prodlouženém víkendu celou řadu akcí

Praha - Celá řada hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu láká o prodlouženém zářijovém víkendu na nevšední zážitky. Například na Karlštejně bude víkend patřit vinobraní, informovala mluvčí ústavu Zdeňka Kalová.

Přidejte svůj názor

Hrad Karlštejn
doporučujeme

Tradiční Karlštejnské vinobraní začne v sobotu. Za přítomnosti císaře Karla IV., císařovny a jejich doprovodu se mohou návštěvníci těšit z tradiční dvoudenní slavnosti vína.

Hrad a zámek Český Krumlov v Jihočeském kraji chystá u příležitosti státního svátku patrona české země svatého Václava Svatováclavské slavnosti. Pro návštěvníky bude po celé tři dny připravený podzimní jarmark, oslava dobrého jídla a pití, divadelní kousky a koncerty.

V Plzeňském kraji bude možné navštívit například prodlouženou výstavu Tři oříšky pro Popelku. Pro velký zájem je totiž otevřena až do 30. září na zámku Horšovský Týn. Výstava kostýmů a rekvizit z filmové pohádky Václava Vorlíčka není součástí tradiční prohlídkové trasy, a je proto vhodné si na ni předem rezervovat vstupenku.

Státní zámek Velké Březno zve návštěvníky během prodlouženého víkendu 28. až 30. září na Jiřinkovou slavnost. Tradiční výstava královny podzimních květin je na zámku spojena také s poslední letošní noční prohlídkou zámku, která začíná ve 20 hodin.

Státní zámek Lemberk v Libereckém kraji mimořádně zpřístupní prostory své středověké věže. Věž bude otevřena po celé tři dny vždy od 9 do 16 hodin.

V Pardubickém kraji by návštěvníky mohl zaujmout program na Kunětické hoře. V pátek 28. září během Svatováclavského koncertu vystoupí od 17 hodin v Rytířském sále Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice. Na sobotu je připravený celodenní festival ezoteriky Svatováclavské inspirace. Program přinese přednášky, dílny, trhy a kulturní doprovod v amfiteátru a na nádvoří hradu.

Na zámku v Telči poodhalí návštěvníkům během státního svátku a následujícího víkendu zákulisí pohádky Z pekla štěstí. Návštěvníci budou mít možnost vidět dochované originály kostýmů z této pohádky v autentickém prostředí zámku, kde se pohádka natáčela. Doprovodnou akcí výstavy je fotokostymérna v zámecké konírně, kde se lidé budou moci nechat vyfotit v kostýmech z filmových či televizních pohádek.

V Jihomoravském kraji zve hrad Pernštejn všechny milovníky květů a historie na tradiční výstavu Podzim na Pernštejně – Pocta Pernštejnům. Interiéry Pernštejna ozdobí během výstavy unikátní vazby z květů a z plodin podzimu. Mezi zdmi nedobytného hradu si tak návštěvníci budou moci připomenout slávu mocného rodu pánů z Pernštejna. Na zámku ve Vranově nad Dyjí se v pátek 28. září koná od 15 hodin specializovaná komentovaná prohlídka Antika ve vranovské kamenině. Prohlídka přiblíží antickou inspiraci v produkci proslulé vranovské továrny na výrobu kameninového zboží.

Hrad Buchlov ve Zlínském kraji připravil na sobotu 29. září druhý ročník hradního hodování s názvem Co se na hradě vařívalo. Od 10 hodin se zde budou připravovat a ochutnávat jídla z dávné i nedávné historie.

Kostýmované prohlídky celého hradu s ochutnávkou pokrmů připravili na 29. září na hradě Šternberk. Na návštěvníky bude od 14 hodin čekat domácí zabíjačka, polévka, cukrovinky a další dobroty.

Moravskoslezský kraj pak reprezentuje nabídka Dolu Michal v Ostravě. V jeho zpřístupněných prostorách budou mít během 28. a 29. září sraz fotografové amatéři. Focení na objektu s možností své práce vystavit a případně získat i nějakou cenu začne vždy od 13 hodin.

Loading...
Témata: hrady a zámky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama