Dánskou princeznu českého původu představí výstava v pražském Klementinu

Praha - Výstava Královna Dagmar, česká princezna, chce návštěvníkům přiblížit dceru Přemysla Otakara I., princeznu Markétu známou především jako dánskou královnou Dagmar. Výstavu slavnostně zahájí ve čtvrtek předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Dánsku se většině lidí pod spojením královna Dagmar vybaví lidové balady o půvabné, hodné a spravedlivé královně. Málokdo si ale donedávna uvědomoval, že pocházela z Čech a ani v Čechách není tato osobnost příliš známá.

Princezna Markéta Drahomíra se narodila českému králi Přemyslovi Otakarovi I. a jeho první manželce Adlétě Míšeňské. Byla nevlastní sestrou svaté Anežky České. V 15 letech byla provdána za dánského krále Valdemara Vítězného, se kterým žila v nejstarším dánském městě Ribe, a přijala jméno Dagmar. Královský syn Valdemar Mladý ale zemřel předčasně (údajně zbloudilo střelou na lovu), česká krev tak v žilách dánských panovníků dále nekolovala.

Dne 24. května uplynulo právě 800 let od předčasné smrti královny Dagmar a při této příležitosti se pořádá výstava v pražském Klementinu. Mnohé akce se už konaly v Dánsku (například město Ribe připravilo v květnu velkolepý festival a město Ringsted, kde je královna pochována, rovněž věnovalo několik srpnových dní její památce).

Výstava v pražském Klementinu bude k vidění do 31. října, poté bude instalována v Kutné Hoře a v Brně.

Témata: Praha | výstavy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

100 let republiky: Oslavujte velkým výletem vlakem

17.10.2018 12:37 České dráhy připravily ve spolupráci s organizátory národních oslav 100 let republiky na výroční…

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama