Dánskou princeznu českého původu představí výstava v pražském Klementinu

Praha - Výstava Královna Dagmar, česká princezna, chce návštěvníkům přiblížit dceru Přemysla Otakara I., princeznu Markétu známou především jako dánskou královnou Dagmar. Výstavu slavnostně zahájí ve čtvrtek předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Dánsku se většině lidí pod spojením královna Dagmar vybaví lidové balady o půvabné, hodné a spravedlivé královně. Málokdo si ale donedávna uvědomoval, že pocházela z Čech a ani v Čechách není tato osobnost příliš známá.

Princezna Markéta Drahomíra se narodila českému králi Přemyslovi Otakarovi I. a jeho první manželce Adlétě Míšeňské. Byla nevlastní sestrou svaté Anežky České. V 15 letech byla provdána za dánského krále Valdemara Vítězného, se kterým žila v nejstarším dánském městě Ribe, a přijala jméno Dagmar. Královský syn Valdemar Mladý ale zemřel předčasně (údajně zbloudilo střelou na lovu), česká krev tak v žilách dánských panovníků dále nekolovala.

Dne 24. května uplynulo právě 800 let od předčasné smrti královny Dagmar a při této příležitosti se pořádá výstava v pražském Klementinu. Mnohé akce se už konaly v Dánsku (například město Ribe připravilo v květnu velkolepý festival a město Ringsted, kde je královna pochována, rovněž věnovalo několik srpnových dní její památce).

Výstava v pražském Klementinu bude k vidění do 31. října, poté bude instalována v Kutné Hoře a v Brně.

Témata: Praha | výstavy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama