Zlatou bulu sicilskou vidělo za pár hodin více než tisíc lidí

Praha - Jen za první dvě a půl hodiny unikátní výstavy, která se koná při příležitosti 800letého výročí od doby, kdy Přemysl Otakar I. získal Zlatou bulu sicilskou, zhlédlo originál vzácného dokumentu rekordních 1100 návštěvníků. Mediafaxu to ve čtvrtek sdělila Eva Drašarová, ředitelka Národního archivu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Lidé, kteří plánují výstavu navštívit během prodlouženého víkendu se ale musí obrnit trpělivostí. Vzácné archiválie jsou totiž uloženy v klimatizované místnosti, do které se vejde jen omezený počet návštěvníků. "Fronta neutuchá. Na výstavu se čeká asi 2,5 hodiny, je to velmi náročné," prozradila Drašarová.

"Dnes výstavu z velké části navštívily také školy. Teď odpoledne se ale začíná skladba návštěvníků měnit a studenty a seniory střídají lidé, kteří se vrací z práce," dodala.

Výstava je otevřena od čtvrtka do neděle vždy od 10.00 do 18.00 v sídle Národního archivu na Praze 4. Vstupné je zdarma. Pro veřejnost jsou připraveny navíc i tři volně přístupné doprovodné přednášky ve dnech 27. a 28. září, na kterých vystoupí významní čeští historici a specialisté zabývající se obdobím raného a vrcholného středověku.

Originál unikátního dokumentu je veřejnosti výjimečně představován společně s dalšími dvěma listinami, které císař Fridrich II. vydal ve stejný den, tedy 26. září v Basileji.

Jako Zlatá bula sicilská se označuje první nejzávažnější listina. Svůj domácký název získala ve dvacátém století podle zlaté pečeti, buly, kterou užíval Fridrich II. ještě jako sicilský král. Přemyslovi byla jejím prostřednictvím potvrzena královská hodnost s tím, že on i jeho nástupci mají dědičné právo na trůn Českého království. Fridrich II. v dokumentu dále stanovil, že římští panovníci udělí v léno království komukoliv, kdo bude v Čechách zvolen králem, a že čeští králové mají udržovat království ve všech územích, která mu náleží či náležela. Tedy, že zcizená území mají být českému království navrácena. Rovněž mohl český král uvádět do úřadu své biskupy. Další ustanovení se týkala účasti českých králů na říšských sněmech a na podpoře římské jízdy.

Druhá listina byla opět pro Přemysla Otakara I., třetí pro jeho bratra moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

Společně s těmito dokumenty je vystavena i listina vydaná Karlem IV. dne 7. dubna 1348 v Praze zpečetěná také zlatou pečetí, v níž král potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské. Konkrétně upřesnil volbu českého krále, která se může konat jen tehdy, pokud není znám mužský nebo ženský právoplatný dědic trůnu.

Témata: Praha | výstavy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama