Slonice ze Srí Lanky dorazily do Prahy, čeká je v zoo 30denní karanténa

Praha - V neděli v půl druhé ráno přistál na pražském Letišti Václava Havla armádní speciál, který do Česka dopravil dvě slonice ze zoo v Pinnawale na Srí Lance. Podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka, který na transport osobně dohlížel, zvládly let bez potíží.

Přidejte svůj názor

Slonice Janita
doporučujeme

Proti původnímu plánu nabralo letadlo zhruba sedmihodinové zpoždění. "Zpoždění vzniklo už při nakládání slonů v zoo v Pinnawale a pak i při naložení slonů v přepravních bednách do letadla," vysvětlila situaci mluvčí pražské zoo Tereza Palečková. Mírné zdržení způsobila navíc i změna letového plánu. Indie totiž kvůli zdržení nepovolila přelet letadla přes svůj vzdušný prostor.
 
Zvířata v Praze přivítalo deštivé počasí a relativně nízké teploty kolem deseti stupňů. Aby ošetřovatelé slonům usnadnili aklimatizaci, byla na palubě letounu během letu postupně snižována teplota. Podle ředitele Bobka let proběhl bez komplikací a slonicím nemusely být podány ani sedativa pro zklidnění.
 
Na zdravotní stav zvířat a jejich psychické zvládnutí převozu, které s sebou nese změnu prostředí, nové vjemy, i změnu teploty, dohlíželi jak dva pražští ošetřovatelé a dva ošetřovatelé z domácí zoo, tak i po jednom veterináři z obou zemí.
 
"Po převozu do zoo budou slonice umístěny do karantény. Předepsaná lhůta je 30 dní" uvedl veterinář Roman Vodička, který byl rovněž na palubě letadla. Pro karanténu ošetřovatelé vyčlenili prostory starého slonince.

Nové prostory pro slony v pražské zoologické zahradě počítají s chovem deseti slonů indických. Vedení Zoo Praha začalo shánět nové slony poté, kdy v zahradě zbyly pouze dvě samice a jeden samec. Tento nízký stav zvířat totiž ohrožoval chov - v případě, že by jedno ze zvířat uhynulo, nebyl by dále možný. Jednání o dovozu mladých samic ze Srí Lanky trvalo dva roky.
 
V letošním roce se podařilo získat i dvě sloní samice z Rotterdamu. Šlo o pětadvacetiletou březí Donnu a její tříletou dceru Tonyu. Bez problémů se na začátku května zabydlely v novém sloninci, kde by Donna měla na začátku příštího roku přivést na svět slůně.

Loading...
Témata: ZOO Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama