Evropský unikát: V pražské zoo se vylíhlo mládě ketupy malajské

Praha - V zoo se počátkem tohoto týdne vylíhlo již třetí mládě ketupy malajské pražského chovného páru. Zoo je jedinou v Evropě, která tuto asijskou sovu dokáže rozmnožit, informovala ve čtvrtek mluvčí Tereza Palečková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Mládě se vylíhlo počátkem týdne ve vnitřních ubikacích. Zhruba za měsíc zjistíme, jakého je pohlaví," uvedl kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Samice ketupy snáší jedno bílé vejce, na kterém sedí 35 dní.

Ketupa malajská se na první pohled podobá výru; je ale štíhlejší a nemá opeřené běháky. Její odchov v zoologických zahradách je náročný, protože ji není snadné stimulovat k hnízdění.

"Našim ketupám navozujeme přirozený cyklus, jaký prožívají ve volné přírodě. Zavlhčujeme jim ubikaci a krmíme je rybami, čímž jim evokujeme období dešťů a hojnosti, po kterém běžně následuje období hnízdění," popsal strategii úspěšného chovu Vaidl.

V pražské zoo jsou ketupy k vidění od roku 2002, kdy zahrada získala pár těchto sov z Myanmaru. První mládě se páru vylíhlo v lednu 2009. Byla to samička, která zůstala v Praze a společně se samcem ze Singapuru nyní tvoří druhý, záložní pár.

Ketupy patří mezi takzvané rybí sovy – žijí v povodí řek, kde loví hlavně vodní živočichy od ryb po kraby. Při lovu přelétají pomalu nad hladinou a chytají kořist pomocí dlouhých prstů. Na jejich spodní straně mají rohovinové lišty a trnité šupiny, aby jim ryby nevyklouzly. Někdy také procházejí mělčinou a loví potravu zobákem.

Loading...
Témata: zoo | Zvířata
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama