Ředitelé národních parků Šumava a Bavorský les chtějí otevřít cestu na Modrý sloup

Modrava - Vedení Národního parku Bavorský les a Správy NP a CHKO Šumava se sešly na společném jednání na Modravě. Ředitelé Jiří Mánek i Franz Leibl chtějí společně prosazovat hraniční přechod pro pěší na Modrý sloup.

Ilustrační fotografie

„Otevřít cestu na Modrý sloup je naší jasnou společnou prioritou. Důvodem uzavření po dobu existence Národního parku Šumava byla ochrana tetřeva, nicméně nikdy zde nebyl tetřev systematicky monitorován. Až nejnovější výsledky monitoringu zřetelně ukázaly, že tetřev v Luzenském údolí nežije. To dává dobrou perspektivu pro jeho otevření,“ řekl Jiří Mánek. Totéž si myslí i ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl.

„Stávající alternativní trasa lesem z Březníku k hranicím po úbočí Špičníku je z pohledu ochrany přírody nejméně vyhovující. Jako nejlepší řešení se jeví trasa vedená středem Luzenského údolí, která je zpevněná a netvoří vhodný biotop pro chráněného tetřeva. Vyplývá to i z tříletého česko-bavorského monitoringu výskytu tetřeva hlušce v dané oblasti,“ podotkl Leibl.

Modrý sloup (německy Blaue Säule) je hraniční přechod mezi Českou republikou a Německem nacházející se pod horou Luzný v západní části Šumavy. V dřívějších dobách tudy vedla Zlatá stezka, respektive její pašerácká část, vyhýbající se mýtnému a clu. Hraniční přechod fungoval až do konce druhé světové války, po odsunu Němců z českého pohraničí a vzniku železné opony přestal být používaný. Po dlouhé době uzavření byl opět zkušebně otevřen 15. července 2009. Současná povolená cesta na Modrý sloup vede z Březníku úbočím hory Špičník. Ta ale z hlediska ochrany přírody není vhodná.

„Místo aby trasa vedla přímo na Modrý sloup po zpevněné cestě, kde tetřev není, tak z nepochopitelných důvodů vede krkolomná stezka oblastí, kde je tetřeva naopak nejvíce. Je to jeden z absurdních odkazů našich předchůdců a my se s ním musíme vyrovnat,“ vysvětlil ředitel Mánek.

Trasa, kterou prosazuje společně s ředitelem Leiblem, vede přímo Luzenským údolím, kudy trasa historicky vedla. Nejblíže položenou obcí vzhledem k Modrému sloupu je Modrava. Tři kilometry odtud je vzdálený Březník, ve kterém je zřízeno informační středisko Národního parku Šumava.

„V případě, že by se podařilo stezku Luzenským údolím otevřít, bylo by to pouze ve velmi regulovaném režimu. Stezka by zůstala po většinu roku uzavřena, aby nemohlo dojít k ani sebemenšímu rušení vzácného tetřeva. Stezka by byla otevřena pouze pro pěší a pouze od poloviny července do poloviny listopadu,“ shodli se Leibl a Mánek.

Franz Leibl i Jiří Mánek se dohodli, že budou i nadále usilovat o otevření dalších dvou přechodů pro pěší turisty. Ve smyslu spolupráce obou parku bylo přínosné celé setkání. Na Modravě se totiž setkala obě kompletní vedení obou parků, oba ředitelé a všichni náměstci. „Představili jsme kompletní agendy obou parků. Bavorské straně jsme představili práci na novém Zákonu o Šumavě, zonaci, Plánu péče, vysvětlili jsme, jak budeme o českou část Šumavy pečovat. O území příhraničních lesů budeme dále pečovat ve společném duchu,“ přiblížil ředitel Jiří Mánek.

Témata: šumava

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Související:

Právě se děje

reklama