V Rotundě v Květné zahradě uvidíte Foucaltovo kyvadlo a výstavu ovoce

Kroměříž - V Rotundě v Květné zahradě bude v pátek odpoledne znovuzprovozněno Foucaltovo kyvadlo. Agentuře Mediafax to řekla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

371

Kyvadlo bude uvedeno do provozu v 15.30 hodin a návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat pokus, který potvrdí, že Země se skutečně otáčí kolem své osy.

Centrální dominantou Květné zahrady v Kroměříži je zahradní pavilon – Rotunda. Foucaltovo kyvadlo bylo do jejího středu instalováno v roce 1908 kroměřížským gymnaziálním profesorem Františkem Nábělkem. Kroměřížské kyvadlo je těžké 30 kilogramů a visí na struně dlouhé 25 metrů. Letos v květnu muselo být kyvadlo odinstalováno a svěřeno odborníkům na restaurování. "Nové uvedení zrestaurovaného kyvadla do chodu přináší možnost pravidelné prezentace tohoto unikátního prvku Květné zahrady nejen školním exkurzím, ale i široké veřejnosti," konstatovala Šnajdarová.

Zprovoznění Foucaltova kyvadla nebude jedinou páteční akcí v Květné zahradě. V Rotundě bude totiž zároveň prezentována Výstava starých odrůd ovoce a její komentovaná prohlídka s ochutnávkou, kterou povede Martin Posolda. Již druhý ročník této výstavy nabízí veřejnosti možnost nejenom si prohlédnout, ale i ochutnat něco z letošní sklizně zanikajících odrůd jablek a hrušek z Kroměřížska.

Foucaltovo kyvadlo i výstavu ovoce mohou návštěvníci obdivovat i o víkendu 27. až 28. října, a to od devíti do 17 hodin.

Foucaltovo kyvadlo je pojmenované po francouzském fyzikovi Foucaltovi (Jean Bernard Léon Foucault; 1819 – 1868) a představuje důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy. První pokus s kyvadlem provedl Foucalt v roce 1851 v pařížském Pantheónu. Již v tomto roce bylo všeobecně známo, že se země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo tak velkou senzaci jak v odborných kruzích, tak u široké veřejnosti. Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se provádí přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.

Témata: Kroměříž | Ovoce

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Související:

Právě se děje

reklama