V Rotundě v Květné zahradě uvidíte Foucaltovo kyvadlo a výstavu ovoce

Kroměříž - V Rotundě v Květné zahradě bude v pátek odpoledne znovuzprovozněno Foucaltovo kyvadlo. Agentuře Mediafax to řekla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

371

Kyvadlo bude uvedeno do provozu v 15.30 hodin a návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat pokus, který potvrdí, že Země se skutečně otáčí kolem své osy.

Centrální dominantou Květné zahrady v Kroměříži je zahradní pavilon – Rotunda. Foucaltovo kyvadlo bylo do jejího středu instalováno v roce 1908 kroměřížským gymnaziálním profesorem Františkem Nábělkem. Kroměřížské kyvadlo je těžké 30 kilogramů a visí na struně dlouhé 25 metrů. Letos v květnu muselo být kyvadlo odinstalováno a svěřeno odborníkům na restaurování. "Nové uvedení zrestaurovaného kyvadla do chodu přináší možnost pravidelné prezentace tohoto unikátního prvku Květné zahrady nejen školním exkurzím, ale i široké veřejnosti," konstatovala Šnajdarová.

Zprovoznění Foucaltova kyvadla nebude jedinou páteční akcí v Květné zahradě. V Rotundě bude totiž zároveň prezentována Výstava starých odrůd ovoce a její komentovaná prohlídka s ochutnávkou, kterou povede Martin Posolda. Již druhý ročník této výstavy nabízí veřejnosti možnost nejenom si prohlédnout, ale i ochutnat něco z letošní sklizně zanikajících odrůd jablek a hrušek z Kroměřížska.

Foucaltovo kyvadlo i výstavu ovoce mohou návštěvníci obdivovat i o víkendu 27. až 28. října, a to od devíti do 17 hodin.

Foucaltovo kyvadlo je pojmenované po francouzském fyzikovi Foucaltovi (Jean Bernard Léon Foucault; 1819 – 1868) a představuje důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy. První pokus s kyvadlem provedl Foucalt v roce 1851 v pařížském Pantheónu. Již v tomto roce bylo všeobecně známo, že se země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo tak velkou senzaci jak v odborných kruzích, tak u široké veřejnosti. Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se provádí přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.

Témata: Kroměříž | Ovoce
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama