Pardubice budou mít nové platidlo - DUKÁTY

Pardubice - V Pardubicích budete moct opět po staletích platit dukáty, mince 40 pardubických fortun se do oběhu dostanou na začátku prosince. Koupit a platit jimi půjde na vybraných místech v našem městě, řekl agentuře Mediafax mluvčí radnice Miroslav Janovský.

Přidejte svůj názor

Nové pardubické platidlo - 40 pardubických fortun

Mince budou sloužit také jako dárek a turistická zajímavost. „Turisté si z výletu mohou běžně přivést propisku nebo hrneček se znakem nebo názvem města. Věřím, že dukáty budou pro návštěvníky Pardubic novým a zajímavým typem dárku," řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury a cestovního ruchu pardubického magistrátu.

Na lícové straně dukátu je vyobrazení Fortuny Volubilis, neboli Štěstěny vrtkavé, rubovou stranu pak zdobí znak města Pardubic. Mince je s průměrem 30 milimetrů o trochu větší než padesátikoruna. Koupit dukát za 40 korun bude poprvé možné v průběhu letošních Mikulášských trhů na Pernštýnském náměstí a během roku v podnicích označených nálepkou „Zde získáte 40 pardubických fortun". Používat je bude opět možné u obchodníků a firem, které se k projektu připojí.

„Město Pardubice zve společně s dalšími organizátory všechny podnikatele k zapojení do tohoto projektu. Věříme, že účast bude výhodná pro všechny strany a zlepší se tak propagace města i jednotlivých podniků. Čím víc podnikatelů se k projektu zapojí, tím více míst navštíví zákazník. Jejich seznam bude zveřejněn jak na webových stránkách organizátora www.lokalnidukat.cz, tak i na www.pardubice.eu," vysvětlila Fidlerová.

Vlastní platidlo zavedli už v Jablonci nad Nisou, Plzni, Olomouci, Odolene Vodě, Liberci, Karlových Varech a Šternberku. Dukáty je možné si koupit, vyměňovat nebo obdržet zpět při nákupu. „Dukáty nejsou skutečnou měnou, jejich přijímání je samozřejmě dobrovolné. Je to spíše forma hry a suvenýr pro občany a turisty a zároveň způsob, jak zajímavým způsobem propagovat město," dodala Jana Fidlerová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama