Zajímáte se o jižní Evropu? Vydejte se na ojedinělou výstavu

Praha - Galerie Českého centra v Praze uvede od 7. prosince do 5. 1. 2013 dvě výstavy s jihoevropskou tematikou. První expozice s názvem Europa přiblíží současné kyperské umění, druhá se zaměří na vliv Čechů při modernizaci Sarajeva, uvedla ve čtvrtek za pořádající organizaci Petra Jungwirthová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Slovo Evropa pochází z řeckých pojmů 'eurus' – široký a 'ops' – oči, tvář. V doslovném překladu znamená Evropa široce rozevřené oči, všezahrnující pohled," řekla Raissa Angeli, kurátorka výstavy Europa. Expozice, která vznikala přímo pro prostor galerie Českého centra v Rytířské ulici, nabídne zpracování tématu očima čtyř mladých kyperských umělců, čtyř různých vyjadřovacích prostředků - skrze instalace, grafiky, kresby a fotografie.

Ve stejný den se veřejnosti otevře i panelová výstava České stopy v Bosně a Hercegovině: Architekt Karel Pařík. Dokumentuje vliv tohoto architekta, který počátkem 20. století svými projekty staveb významně ovlivnil současnou tvář Sarajeva. Na území celé Bosny a Hercegoviny projektoval nejméně 110 realizovaných staveb. "Bosňané si je připomínají právě letos, protože uplynulo 120 let od migrace Čechů do Bosny a Hercegoviny v rámci Rakouska-Uherska a 20 let od počátku stěhování Bosňanů do Prahy. Oba národy jsou propojené více, než si myslíme," řekla iniciátorka výstavy Zvezdana Marković.

Česká centra, jejichž pražská pobočka výstavy pořádá, jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci české kulturní scény v zahraničí. Působí ve 21 metropolích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jede se do Afriky. ZOO Dvůr Králové otevřela safari, začíná hlavní sezona

19.04.2019 17:35 Aktualizováno ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes otevřením areálů afrického a lvího safari zahájila hlavní letní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama