Zajímáte se o jižní Evropu? Vydejte se na ojedinělou výstavu

Praha - Galerie Českého centra v Praze uvede od 7. prosince do 5. 1. 2013 dvě výstavy s jihoevropskou tematikou. První expozice s názvem Europa přiblíží současné kyperské umění, druhá se zaměří na vliv Čechů při modernizaci Sarajeva, uvedla ve čtvrtek za pořádající organizaci Petra Jungwirthová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Slovo Evropa pochází z řeckých pojmů 'eurus' – široký a 'ops' – oči, tvář. V doslovném překladu znamená Evropa široce rozevřené oči, všezahrnující pohled," řekla Raissa Angeli, kurátorka výstavy Europa. Expozice, která vznikala přímo pro prostor galerie Českého centra v Rytířské ulici, nabídne zpracování tématu očima čtyř mladých kyperských umělců, čtyř různých vyjadřovacích prostředků - skrze instalace, grafiky, kresby a fotografie.

Ve stejný den se veřejnosti otevře i panelová výstava České stopy v Bosně a Hercegovině: Architekt Karel Pařík. Dokumentuje vliv tohoto architekta, který počátkem 20. století svými projekty staveb významně ovlivnil současnou tvář Sarajeva. Na území celé Bosny a Hercegoviny projektoval nejméně 110 realizovaných staveb. "Bosňané si je připomínají právě letos, protože uplynulo 120 let od migrace Čechů do Bosny a Hercegoviny v rámci Rakouska-Uherska a 20 let od počátku stěhování Bosňanů do Prahy. Oba národy jsou propojené více, než si myslíme," řekla iniciátorka výstavy Zvezdana Marković.

Česká centra, jejichž pražská pobočka výstavy pořádá, jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci české kulturní scény v zahraničí. Působí ve 21 metropolích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kroměříž se pyšní místem, které obdivuje celý svět

04.11.2018 20:38 Aktualizováno Původně zde stával biskupský dvorec, který se po čase změnil v pevný hrad. Ten se později proměnil…

Orloj nemá pouze Praha. Na tom olomouckém se podepsali komunisté

24.10.2018 18:40 Aktualizováno Když se řekne pojem „orloj“, každý si jistě vybaví slavný pražský orloj na Staroměstské radnici.…

100 let republiky: Oslavujte velkým výletem vlakem

17.10.2018 12:37 České dráhy připravily ve spolupráci s organizátory národních oslav 100 let republiky na výroční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama