Šumava se chystá na běžkaře. Sezóna začne po víkendu

Kvilda - Na Šumavě se v pátek odpoledne začaly protahovat první běžecké stopy. Uvedl to mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mezi prvními to byla protažena i stopa z Kvildy na Horskou Kvildu. „Ode dneška bude i tuto stopu obec Kvilda udržovat dvakrát v týdnu. A jestli počasí vydrží, tak až do 15. Března," řekl Pechoušek.

První kurzy běžeckého lyžování začnou na Šumavě již příští týden. Oficiální zahájení zimní sezony 2012/2013 v Národním parku Šumava a otevření Bílé stopy, včetně zajímavých akcí pro veřejnost bude ale až ve čtvrtek 27. prosince.

Přitom nechybělo mnoho a projekt Bílá stopa, který dlouhodobě vytváří a formuje podmínky pro běžecké lyžování na Šumavě byl ohrožený. Kvalitní údržba stop je finančně velmi náročná a každou zimní sezónu stojí zhruba 2,5 milionu korun. Největší část nákladů historicky nesly šumavské obce. Po změně rozpočtového určení daní a ukončení finanční podpory z programů EU, neměly na Bílou stopu dostatek peněz.

Rozhodující zdroj peněz byl nalezený po té, co se zodpovědným pracovníkům z Národního parku Šumava podařilo pro letošní sezonu získat generálního partnera Bílé stopy, který na sebe vezme zásadní podíl nákladů. Bílá stopa díky tomu i nadále zůstává na Šumavě jako nezpoplatněná.

Nejzajímavější tratí na Šumavě bude od letoška určitě tzv. Šumavská magistrála, která propojí Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu. Dvakrát týdně se budou upravovat i nástupní místa v jednotlivých obcích a magistrála se stane páteří všech šumavských lyžařských stop, na niž budou navazovat další místní okruhy.

Celková délka strojově udržovaných šumavských lyžařských tras je zhruba 600 kilometrů, z toho na území národního parku je to asi 380 kilometrů. Pravidelně se stopa udržuje od 15. prosince a podle sněhových podmínek až do 15. března.

Trasa Šumavské magistrály: Železná Ruda - Prášily – Modrava – Horská Kvilda – Kvilda – Bučina – Strážný – České Žleby – Stožec – Nová Pec - Pestřice

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kroměříž se pyšní místem, které obdivuje celý svět

04.11.2018 20:38 Aktualizováno Původně zde stával biskupský dvorec, který se po čase změnil v pevný hrad. Ten se později proměnil…

Orloj nemá pouze Praha. Na tom olomouckém se podepsali komunisté

24.10.2018 18:40 Aktualizováno Když se řekne pojem „orloj“, každý si jistě vybaví slavný pražský orloj na Staroměstské radnici.…

100 let republiky: Oslavujte velkým výletem vlakem

17.10.2018 12:37 České dráhy připravily ve spolupráci s organizátory národních oslav 100 let republiky na výroční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama