Šumavská magistrála poprvé přivítá běžkaře. Co jim nabídne?

Praha - Na Šumavě, kde je letos připraveno téměř 600 kilometrů lyžařských tratí, začíná v sobotu běžkařská sezona. Z toho na území Národního parku Šumava se milovníci běžeckého lyžování mohou užít asi 380 kilometrů tratí, informoval Pavel Pechoušek, mluvčí Národního parku Šumava.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Šumava čeká na první běžkaře, kteří tak budou moci vychutnat komfort připravených tratí," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
Na cestách s lyžařskými stopami ještě na začátku týdne jezdila auta, která slouží při práci v lese. "Na cesty má od pátku zakázaný vjezd lesní mechanizace, a tak zasněžená Šumava bude až do poloviny března patřit jen běžkařům," doplňuje ředitel Mánek.

Novinkou letošní sezóny je tzv. Šumavská magistrála, což je zhruba 140 kilometrů dlouhá trať, která protne celý Národní park Šumava od Železné Rudy až na Lipno. "Stane se páteří všech šumavských lyžařských stop, na níž budou navazovat další místní okruhy," řekl ředitel. Tato trasa se bude dvakrát týdně upravovat i s nástupními místy v jednotlivých obcích. Podle možností se budou dvakrát do týdne protahovat i ostatní stopy na území Národního parku Šumava.

Přitom nechybělo mnoho a projekt Bílá stopa, který dlouhodobě vytváří a formuje podmínky pro běžecké lyžování na Šumavě, se vůbec neuskutečnil. Údržba stop stojí zimní sezónu zhruba 2,5 milionu korun. Největší část nákladů nesly šumavské obce. Po změně rozpočtového určení daní a ukončení finanční podpory z programů EU, však neměly na Bílou stopu dostatek peněz. Letos na její provoz tak přispěje Česká spořitelna.

Oficiálního zahájení zimní sezony se Šumava dočká 27. prosince, kdy Správa Národního parku Šumava připravila pro návštěvníky program na několika místech po celém parku. "Například na Kvildě, která se stane centrem všech oslav, odstartují zimní sezónu závody šumavských historických lyžníků a lyžařských olympijských nadějí," uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele správy parku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama