Navštivte nejmodernější hvězdárnu v Evropě. Únor bude ve znamení Měsíce

Brno - Hvězdárna a planetárium Brno věnovala většinu svého únorového programu Měsíci, nejbližšímu vesmírnému sousedu planety Země. Astronomové připravili pod umělou oblohou velkého planetária nové pořady pro děti i dospělé.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Netradiční výstava umožní návštěvníkům pátrat po stopách člověka na Měsíci, uskuteční se také série přednášek.

V pořadu Měsíční podvod? Nová fakta! se hvězdárna věnuje programu Apollo, ale také souvisejícím konspiračním teoriím. Představení je v nabídce po celý únor vždy ve středu, pátek a sobotu od 18:00.

Malé děti potěší pohádkové pásmo Měsíc u krejčího. Příběh namluvil herec Zdeněk Junák, ilustroval a animoval Petr Hloušek. Hvězdárna pořad uvádí každou sobotu ve 14:00 a 16:00, mimořádné reprízy chystá na brněnské jarní prázdniny.

Na Měsíc se v únoru zaměří také moderní dalekohledy při pravidelných pozorováních podvečerní oblohy. Návštěvníci se za příznivého počasí podívají na krátery, měsíční pohoří i takzvaná moře.

Stavba hvězdárny byla zahájena v roce 1948 a pro veřejnost se otevřela o pět let později. V letech 2010 a 2011 byl areál za 97 milionů Kč (32 milionů Kč z rozpočtu města, 65 milionů Kč z fondů Evropské unie) zrekonstruován a rozšířen. Brněnská hvězdárna se tak stala nejmodernější v Evropě.

Neformální záštitu nad přestavbou tehdy převzal Vladimír Remek. Ten má k brněnské hvězdárně blízký vztah. Už jako žák základní školy navštěvoval místní astronomický kroužek. Jeho zájem o vesmír pak vyvrcholil o dvě desetiletí později, když roku 1978 jako první a doposud jediný český kosmonaut vzlétl na palubě sovětské lodi Sojuz 28 na oběžnou dráhu Země.

Mnohonásobná projekce nemá s výjimkou Prahy v České republice obdoby. Představení velkého planetária jsou vzdělávací pořady pro školní výpravy, stejně jako představení pro veřejnost věnované modernímu pohledu na Zemi, sluneční soustavu i vzdálenější vesmír. Kapacita velkého planetária s bezbariérovým přístupem je 200 míst.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama