Jubilejní Matějská pouť otvírá brány. Která atrakce je letos "fakt hustá"?

Praha - Jubilejní padesátý ročník Matějské pouti začala v sobotu na na holešovickém Výstavišti v Praze. "Na 120 atrakcí včetně nizozemských bude veřejnosti k dispozici až do 21. dubna," řekl na včerejší tiskové konferenci v Praze organizátor Václav Kočka.

Ilustrační foto

Návštěvníky letošní první evropské poutě čeká na 130 atrakcí, tedy podobný počet jako před rokem. Třicet z nich bude ze zahraničí.

Dětem i milovníkům adrenalinových zážitků nabídne pouť například rodinnou horskou dráhu, třípatrový strašidelný zámek či obří vodní dráhu.

K nejžádanějším pak budou patřit opět atrakce, s nimiž do Prahy přijeli provozovatelé z Nizozemska. Největší je Booster - Maxx, zhruba 60 metrů dlouhé rameno, na jehož koncích jsou připevněny sedačky pro celkem osm pasažérů. Celý stroj se následně roztočí až stokilometrovou rychlostí.

Nejmenším jsou určeny tři desítky řetízkových, hydraulických i podlahových kolotočů, buggy auta, nafukovací skákadla a vláčky. Odvážnější tu opět naleznou oblíbený katapult. Nebudou chybět ani staročeská lochneska, střelnice, tradiční horská dráha a ruské kolo.

I letos se uskuteční Den pro postižené děti se vstupem zdarma, a to 25. března od 11:00 do 15:00. Odpoledne ho doplní koncert na Křižíkově fontáně, na kterém vystoupí i Michal David, řekl Kočka.

Vstupné do areálu činí od úterý do pátku desetikorunu, o víkendech 25 Kč. Děti do 120 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Nejlevnější jízda na dětském kolotoči bude stát 30 korun, nejdražší na zahraničních atrakcích stokorunu.

Jak je zajištěna bezpečnost atrakcí? "Každá atrakce je před spuštěním prohlédnuta a dostane certifikát. U zahraničních akceptujeme tamní certifikáty, pokud pocházejí ze zemí Evropské unie. Bezpečnost bude kontrolovat i Česká obchodní inspekce," řekl Mladé frontě Dnes Evžen Thöndel ze společnosti Pragolet, který má bezpečnost na pouti na starosti.

Tradice konání Matějské pouti je v Národní knihovně archivována od roku 1595, letos je jí už 418 let. Byla oslavou svátku svatého Matěje, proslulou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze. Na Výstavišti se koná od roku 1963.

Související:

Právě se děje