Začíná jedinečná Zemská výstava. Těšit se můžete na opravdové skvosty

Freistadt (Rakousko) - Ve Freistadtu dnes začala Zemská výstava, kterou pod názvem Dávné stopy - Nové cesty společně pořádají spolková země Horní Rakousy a Jihočeský kraj. Podle hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera výstava dokumentuje, co mají oba regiony společného a co je v historii dělilo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Výstava se koná ve dvou rakouských a dvou českých městech, vedle Freistadtu, také v Bad Leonfeldenu, Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě. Potrvá do 3. listopadu. Pořadatelé si slibují, že do jižních Čech a Mühlviertelu přiláká tisíce turistů. Díky výstavě se ve všech městech opravili významné památky. Ve Vyšším Brodě to byly prostory cisterciáckého kláštera, v Českém Krumlově synagoga, ve Freistadtu areál pivovaru a v Bad Leonfeldenu měšťanský špitál.

Loni rakousko-bavorskou výstavu navštívilo přes 320.000 lidí. Hejtman Pühringer odhaduje, že výnosy letos šestkrát předčí vynaložené náklady.

V rámci výstavy představí opatství Vyšší Brod legendární kříž zvaný Závišův, jenž je staven naroveň Českých korunovačních klenotů. Okázalý relikviář nechal zhotovit zřejmě uherský panovník, aby do něj uložil ostatek dřeva Svatého Kříže, na němž zemřel Ježíš Kristus. Spletitými cestami sudby se drahocenný kříž dostal do dědičného kláštera mocných Rožmberků, kde jej mniši uchovávali po dlouhá staletí v nejvyšší úctě. Za druhé světové války klenot uloupili nacisté, v době komunismu byl zestátněn a přemístěn do Prahy.

Zlatý kříž posázený neobvykle vysokým počtem drahokamů a perel se však po roce 1989 společně s cisterciáky navrátil do Vyššího Brodu a za nejpřísnějších bezpečnostních podmínek bude v jižních Čechách veřejně vystaven poprvé po více než 70 letech, informuje web mestovyssibrod.cz.

Zemské výstavy mají v Rakousku dlouholetou tradici sahající až do roku 1965 a patří k nejvýznamnějším kulturním akcím ve spolkových zemích. V Horním Rakousku se zemské výstavy pořádají od roku 1974 pravidelně v odstupu jednoho až dvou let a vždy se těší velkému zájmu. V souvislosti s rozvojem spolupráce mezi sousedními regiony připravují regiony Horní Rakousko a jižní Čechy první přeshraniční zemskou výstavu, která bude zahájena v dubnu 2013 a potrvá celých osm měsíců, píše server rera.cz.

Témata: výstavy | Rakousko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kroměříž se pyšní místem, které obdivuje celý svět

04.11.2018 20:38 Aktualizováno Původně zde stával biskupský dvorec, který se po čase změnil v pevný hrad. Ten se později proměnil…

Orloj nemá pouze Praha. Na tom olomouckém se podepsali komunisté

24.10.2018 18:40 Aktualizováno Když se řekne pojem „orloj“, každý si jistě vybaví slavný pražský orloj na Staroměstské radnici.…

100 let republiky: Oslavujte velkým výletem vlakem

17.10.2018 12:37 České dráhy připravily ve spolupráci s organizátory národních oslav 100 let republiky na výroční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama