Otravuje vás světelné znečistění? Poradíme, kam se vydat za tmou

Praha - Tma se stává „ohroženým druhem“, „nedostatkovým zbožím“, tvrdí astronomové. Zásahy člověka do přírody jsou nejzřetelnější právě v noci, kdy je tma narušená umělým světlem z reklamních poutačů, halogenových reflektorů a pouličního osvětlení. Světla velkých měst září kilometry daleko a ruší spánek lidí, růst rostlin a život zvířat.

Přidejte svůj názor

Tma se stává "ohroženým druhem".
doporučujeme

Lidé si od světelného znečištění mohou v Česku odpočinout pouze na dvou místech v republice, v takzvaných rezervacích tmy, a to v Jizerských horách v osadě Jizerka a v Beskydech na pomezí Česka a Slovenska. „Podobná místa už ovšem v Evropě nenajdete," tvrdí Pavel Suchan z České astronomické společnosti Pavel Suchan. Díky tmě se podle jeho slov dá pozorovat asi tisícovka hvězd. „Ve městech tato možnost razantně klesá, můžete vidět kolem dvou stovek hvězd a ve velkoměstech maximálně dvacítku," dodal Suchan.

Ve světě existuje více než deset chráněných oblastí tmavé oblohy, převážně v USA a v Kanadě. O jejich založení uvažují také na Novém Zélandě, v Maďarsku a na slovensko-ukrajinských hranicích v Národním parku Poloniny.

Světelné znečištění považují astronomové za závažný globální problém, který ovlivňuje životy lidí, zvířat i růst rostlin. Kromě toho, že negativně ovlivňuje kvalitu spánku a odpočinku, podle izraelských odborníků dokonce může podporovat rakovinné bujení. Jedna z ochranných látek proti tomuto onemocnění - melatonin, se totiž tvoří pouze za tmy.

Přírodovědci zase varují před vlivem světelného znečištění na populace v noci aktivního hmyzu. Ten se totiž orientuje podle zbytkového UV záření a umělé osvětlení ho tak mate. Největší vliv mají lampy svítící chladným, bílým až namodralým světlem. Kolem nich se hmyz shlukuje a často umírá. Nedostatek hmyzu se projevuje na nízkém opylování stromů a květů a úbytku hmyzožravců v městských regionech.

Během tohoto víkendu se v českých „rezervacích tmy" uskuteční nejrůznější astronomické akce a přednášky. Na Jizerce-Sklárně začnou ve 13.00 a budou pokračovat až do večerních hodin.

Podobné budou i v chatě Švarná Hanka ve beskydských Starých Hamrech na Gruni. Od dvou hodin odpoledne tam mohou lidé pozorovat Slunce. Oficiální program začne o dvě hodiny později. V Beskydech mohou na obloze návštěvníci vidět Mléčnou dráhu, tzv. Zodiakální světlo a dokonce i Polární záři.

Loading...
Témata: astronomie | Příroda
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

11.08.2019 16:52 Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama