O víkendu proběhne Aviatická pouť. Na diváky čeká nejedno překvapení

Pardubice - Letošní 23. ročník Aviatické pouti, která se uskuteční 1. a 2. června na pardubickém letišti, se bude proti dřívějším rokům více věnovat letectví a jeho historii ve střední a východní části Evropy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Přiletí více strojů z Ruska, kde se stará letadla stále více rekonstruují, proto také nese podtitul Tenkrát na východě. Od jiných leteckých dnů se Aviatická pouť liší originálním formátem divadelně pojatých představení, letos budou čtyři, řekl dnes novinářům předseda Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda.

"Při velkoprostorovém představení chceme divákům ukázat nejen letové vlastnosti strojů, ale i bojové nasazení v konkrétních bitvách. Jsou to hrané scény, ale historicky doložená fakta z první i druhé světové války," uvedl Janda.
Akce se zaměřila více na osvobozování Československa, ať již na stroje západních spojenců nebo z východní fronty. "Letadel je stále víc a je z čeho vybírat. Podobnou koncepci bychom si před deseti lety nedokázali představit," uvedl Richard Santus, který připravil náměty a scénáře hraných leteckých vystoupení.

Hlavním magnetem pro návštěvníky budou po oba dny divadelní zpracování historických událostí. Lidé uvidí ukázky souboje německých Messerschmittů 109 se sovětskými stíhačkami Jak-1 a MiG-3, nálet na německá území ze základen na britských ostrovech, bombardování Pardubic v roce 1944 a boje československých letců při osvobozování vlasti. Některé stroje budou v Česku k vidění poprvé. V premiéře se představí například proudové letouny Gloster Meteor T.7 a Dassault-Dornier Alpha Jet, bombardéry P-47 Thunderbolt, A-26 Invader či "létající pevnost" B-17 nebo cvičný letoun Focke-Wulf Fw-44 Stieglitz.

Velkou oblibou je pro děti prezentace Policie ČR. Kdy se dětem stane, že se například mohou posadit na motorku, podívat se do policejního auta. Pokud děti odpoví na několik dopravních otázek, hned je jedno razítko na Pamětním listu doma. Jaká by to byla pouť bez lunaparku. Tak to by nám děti rozhodně neodpustily. A právě ze střelnice si kromě papírové růže odnesete jedno z dalších razítek. Budete také malovat, házet, skákat, seznamovat se s krásami Pardubického kraje.

K Pardubicím neodmyslitelně patří kromě jiného také perník. Ozdobit si například malé letadýlko cukrovou polevou bude pro každého malého kluka nebo holku novým zážitkem a perník bude chutnat jistě dvojnásobně.

Sobotní dopolední program oživí jistě koncert skupiny Čechomor. Pokud přijdete se svými ratolestmi, bez problému je zanecháte ve velkém bílém stanu Veselá koopa a koncert je váš. Nebojte se, o vaše děti bude dobře postaráno. Po oba dva dny jsou pro děti připravené v tomto stanu zajímavé soutěže a velký zábavný program, informují stránky aviatickapout.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama