Tady se rozhodně nekoupejte! Velký přehled

Praha - Léto je v plném proudu, ovšem postupně začíná ubývat míst, kde se lze bez obav koupat. Vodu v rybnících a přírodních koupalištích začínají totiž ohrožovat sinice a pro zdraví nejsou bezpečná ani místa, kde se v červnu prohnala povodeň.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V České republice jsou podle ministerstva dvě místa, kde by mohlo hrozit akutní poškození zdraví a kde hygienici koupání zakázali. Je to jihomoravský rybník Olšovec a rybník Kachlička na Vysočině. V obou případech mohou poškodit zdraví přemnožené sinice.

Zdravotní riziko ale představuje i šestice dalších vodních ploch, hygienici v nich nedoporučují koupání dětem, těhotným ženám, alergikům nebo lidem s oslabeným imunitním systémem. Jsou to koupaliště v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji, spolu s koupališti Tanvald a Chrastava.

V Jihočeském kraji je problematické místo v nádrži Orlík ve Vojníkově, v Plzeňském kraji je to rybník Hnačov a Velký Bolevecký rybník. Na Vysočině hrozí nebezpečí v rybníku Peklo.

Bezpečná nejsou ani místa, kde se před několika týdny prohnala velká voda. V těchto místech hrozí vysoká kontaminace mikroby, parazity, biologickým znečištěním a chemickými látkami. Lidem, kteří by se v této vodě chtěli koupat, hrozí riziko infekčních chorob.

Kontaminovaná voda v sobě nese riziko závažných nemocí, především žloutenky typu A, leptospirózy nebo tularemie.

Mapu České republiky s označením kvality vody jednotlivých koupališť můžete najít i na webu www.koupacivody.cz, který ministerstvo spravuje.

Témata: koupání | Koupaliště
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama