Tady se rozhodně nekoupejte! Velký přehled

Praha - Léto je v plném proudu, ovšem postupně začíná ubývat míst, kde se lze bez obav koupat. Vodu v rybnících a přírodních koupalištích začínají totiž ohrožovat sinice a pro zdraví nejsou bezpečná ani místa, kde se v červnu prohnala povodeň.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V České republice jsou podle ministerstva dvě místa, kde by mohlo hrozit akutní poškození zdraví a kde hygienici koupání zakázali. Je to jihomoravský rybník Olšovec a rybník Kachlička na Vysočině. V obou případech mohou poškodit zdraví přemnožené sinice.

Zdravotní riziko ale představuje i šestice dalších vodních ploch, hygienici v nich nedoporučují koupání dětem, těhotným ženám, alergikům nebo lidem s oslabeným imunitním systémem. Jsou to koupaliště v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji, spolu s koupališti Tanvald a Chrastava.

V Jihočeském kraji je problematické místo v nádrži Orlík ve Vojníkově, v Plzeňském kraji je to rybník Hnačov a Velký Bolevecký rybník. Na Vysočině hrozí nebezpečí v rybníku Peklo.

Bezpečná nejsou ani místa, kde se před několika týdny prohnala velká voda. V těchto místech hrozí vysoká kontaminace mikroby, parazity, biologickým znečištěním a chemickými látkami. Lidem, kteří by se v této vodě chtěli koupat, hrozí riziko infekčních chorob.

Kontaminovaná voda v sobě nese riziko závažných nemocí, především žloutenky typu A, leptospirózy nebo tularemie.

Mapu České republiky s označením kvality vody jednotlivých koupališť můžete najít i na webu www.koupacivody.cz, který ministerstvo spravuje.

Témata: koupání | Koupaliště
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama