Koupaliště a rybníky, kde vás koupání dostane do nemocnice

Praha - Nadcházející víkend, který s sebou přinese tropické teploty, bude jako stvořený pro „válení“ se u vody. Lidé by však měli dát pozor, do jakého rybníka nebo koupaliště smočí nohu, protože některá z nich jsou nebezpečná pro lidské zdraví.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Navzdory vysokým teplotám v posledních dnech zůstává voda ve většině přírodních koupališť vhodná ke koupání. Zákaz, či nedoporučení koupání kvůli přemnoženým sinicím platí před nadcházejícím víkendem, během kterého by podle meteorologů mohly teploty dosáhnout až 40 stupňů, jen v několika lokalitách. Vyplývá to z informací zveřejněných na webech hygienických stanic.

Pozor na sinice!

Na Vysočině je zákaz koupání v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku a Peklo v Polné na Jihlavsku. Ve vodě jsou přemnožené sinice. Při koupání hrozí možnost akutního poškození zdraví. Masový výskyt sinic, které mohou citlivým lidem způsobit zdravotní potíže, objevili hygienici tento týden i ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. "Pokud bude pokračovat horké letní počasí, může se kvalita vody v některých přírodních koupalištích dále zhoršovat," řekla Martina Fišarová z krajské hygienické stanice.

Na jihu Moravy je nebezpečný jen rybník Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily sinice. V Pardubickém kraji je již od května znečištěn četným fytoplanktonem s nízkým zastoupením sinic rybník Rosnička na Svitavsku. Nižší průhlednost vody má také dlouhodobě rybník Hluboký na Pardubicku. Podle hygieniků je proto vhodné se po koupání osprchovat.

Problémy mají i na severu Čech

V Libereckém kraji nemá vodu vhodnou ke koupání jedno koupaliště, a to v Chrastavě. Místnímu koupališti ale škodí rozdílné výsledky kvality vody z předchozích let, což se městu nelíbí. Vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. V Chrastavě to považují za špatné a dokládají to i výsledky několika testů, podle kterých je kvalita vody nyní velmi dobrá.

V Plzeňském kraji je největší problém s Podhájím u Horšovského Týna, které je pro koupání nebezpečné, několik vodních ploch v kraji má zhoršenou jakost vody. Hygiena také dál upozorňuje na možný výskyt cerkárií ve Velkém Boleveckém rybníce v Plzni. Riziko cerkárií způsobujících svědivou vyrážku sice pominulo zhruba před 14 dny, lidé by ale neměli krmit kachny a labutě na rybníce, tito ptáci totiž mohou znovu pobřeží rybníka cerkáriemi zamořit.

Masově se přemnožily sinice v pražském Šeberáku, v ostatních pražských nádržích je kvalita vody dobrá.

Hygienici upozorňují na to, že výsledky laboratorních rozborů platí k datu odběru. Uvedli také, že jakost vody je sledována pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách krajských hygienických stanic. Na ostatních místech není kvalita vody monitorována a koupání je zde na vlastní nebezpečí, dodali.

Témata: Koupaliště
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama