Podzemní chodby v Týně nad Vltavou se podruhé otevřou veřejnosti

Týn nad Vltavou - Podruhé v historii se v neděli 5. dubna otevřou podzemní historické chodby v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Středověké ručně ražené chodby, které pocházejí z 15. století, město zpřístupnilo poprvé loni v létě.

Přidejte svůj názor

Jak agentuře Mediafax řekl ve čtvrtek starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek (US-DEU), o vstup do podzemí je velký zájem, a tak výhodné se na prohlídku předem objednat. „Kapacita pro jednu skupinu je omezená. Může tam maximálně deset lidí a některé části jsou dokonce vhodné pouze pro štíhlejší osoby,“ uvedl Hájek.

Zpřístupněná trasa je dlouhá přes 320 metrů a má dva směry. Z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen, návštěvníkům se důsledně doporučuje držet se průvodce. Součástí trasy jsou dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou také stopy razících nástrojů na stěnách. Při čištění podzemí našli střepy z období 15. až 18. století a archeologové objevili i jeden unikát - železnou kuli ze středověké střelné zbraně. Pověst říká, že celá trasa byla dlouhá okolo tří kilometrů a jedna z cest vedla na dnes již bývalý zámeček v Hněvkovicích, kde měl být také ukrytý poklad.

Spleť vltavotýnských středověkých chodeb vznikla zhruba na konci 15. století. Byly ručně ražené ve skalnatém podloží, které tvoří biotická pararula. Původ vzniku labyrintu není zcela známý, existují totiž hned tři teorie. „Prvním je odvodnění náměstí se zásobárnou pitné vody, druhá teorie tvrdí, že sloužily jako úkryt před nebezpečím včetně únikové cesty, a třetím důvodem mohla být těžba dosud neurčeného nerostu,“ uvedla Martina Sudová z městského muzea.

Loni se do chodeb podívalo na 2000 lidí. Město na vstupném vydělalo 90 tisíc korun.

Témata: cestování | podzemí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

21.02.2019 14:58 Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama