Hurá na vodu, o víkendu má být 19 °C. Které řeky jsou splavné?

Praha - Čeští vodáci mohou o víkendu vyrazit za svým koníčkem a užít si poslední romantiky v závěru sezóny, neboť díky deštivému podzimu je splavná většina velkých i menších řek. Navíc jim hraje do noty i počasí, teploty v neděli by měly vystoupat až na 19 °C.

Přidejte svůj názor

Rafting
doporučujeme

Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu stojí za to například romantický úsek Lužnice mezi Táborem a Bechyní protkaný peřejemi. Splavné jsou i menší toky jako Radbuza, Úhlava, Ploučnice či Bílina. Voda na podzimních minimech zůstává na Jizeře a Labi a jejích přítocích, potvrdil Jančar.

Déšť zvedl hladiny řek na Šumavě a v Plzeňském kraji. V průběhu týdne byla splavná Otava až od Čenkovy Pily, nyní již opět jen ze Sušice. Průtok mírně stoupl v Orlici a Tichá Orlice je tak splavná i nad Chocní.

Vltava, kde na horním toku končí možnost splouvání, je splavná s registrací u správy Šumavského národního parku až z Lenory, bez problémů pak z Vyššího Brodu. "Lužnice průtokem více než 30 kubíků v Bechyni tak je splavná velmi dobře a Berounka se vyrovná Lužnici s průtokem nad 35 kubíků v Berouně," dodal Jančar.

Řekám na Moravě deště vodu příliš nepřidaly. Morava je sjízdná pro kanoe od Postřelmova a Odra od svého středního toku. Bečva setrvává kolem hranice minima. Menší toky jako Jihlava či Svratka jsou splavné jen na dolních tocích. O víkendu bude splavná i Moravice, kde voda z kružberské nádrže připraví vodákům možnost splutí Oderských vrchů.

O nadcházejícím víkendu vrcholí tradiční zamykání řek. Vodáci zamknou Vltavu v Českém Krumlově, Sázavu pod Týncem, Doubravu pod Pařížovem, ve Slezsku pak Ostravici.

"A opět po letech se vrací víkend pražských potoků. V sobotu se nejen pražští vodáci rozloučí se sezonou na Grande Rokytce, která bude splavná od Kyjského rybníka, a v neděli pak víkend vyvrcholí splutím Rio Botičo od hostivařské nádrže s pověstnou rourou," upozornil Jančar.

Loading...
Témata: Vodáci | řeky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama