Lyžařská sezóna 2013/14 startuje. Kam se vydat?

Pardubice/Plzeň/Hradec Králové/Ostrava - Ve všech hlavních střediscích východních Krkonoš a Orlických hor v pátek či v sobotu začne lyžařská sezona. Lyžování bude zatím omezené na části sjezdovek, které se vlekařům podařilo pokrýt umělým sněhem. Podmínky by mohlo výrazně vylepšit přírodní sněžení. Meteorologové předpovídají, že v severních horách země by mohlo do nedělního rána napadnout až 40 centimetrů sněhu. Dnes hřebeny Krkonoš pokrývalo asi 40 centimetrů sněhu, hřeben Orlických hor měl asi 15 centimetrů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V areálu Černá hora u Janských Lázní je od minulého týdne v provozu vlek Anděl v délce 500 metrů na vrcholu Černé hory. "Od pátku již pojede vlek Anděl v celé délce a budou otevřeny sjezdovky Anděl a horní úsek Černohorské v celkové délce 2,5 kilometru. O víkendu se k nim přidají vleky Sport 1 a Sport 2 na vrcholu Černé hory," řekl šéf SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek. 

Ve Špindlerůvě Mlýně začne sezona v sobotu. V provozu bude dolní hank na černé sjezdovce ve Svatém Petru a oba vleky v Horních Mísečkách, kam lyžaře vyveze medvědínská lanovka. Oficiální start sezony ve Špindlerově Mlýně je naplánován na 13. prosince.

V Peci pod Sněžkou bude od soboty v provozu sjezdovka Javor 2. V závěru příštího týdne, zřejmě 13. prosince, by se měla otevřít sjezdovka Hnědý vrch. 

V Deštném v Orlických horách leží na sjezdovkách asi 20 centimetrů sněhu. V pátek tamní vlekaři zahájí provoz na modré turistické sjezdovce a sedačkové lanovce. 

V pátek sezonu zahájí i středisko Říčky v Orlických horách. V provozu bude čtyřsedačková lanovka, půjčovna lyží a další služby areálu. Lyžaři budou mít k dispozici červenou sjezdovku v celé délce 1,2 kilometru. V případě příznivého počasí by se mohla otevřít i modrá sjezdovka Loučky o délce 1,5 kilometru.

O víkendu mohou milovníci lyžování v Pardubickém kraji poprvé v této sezoně vyrazit na horské sjezdovky. Provoz zahajují zimní střediska v Dolní Moravě a Červené Vodě na Orlickoústecku. Na sjezdových tratích by mělo být alespoň 30 až 35 centimetrů technického a přírodního sněhu, řekl ČTK Martin Palán, obchodní ředitel společnosti Sněžník, která areál v Dolní Moravě provozuje. "V sobotu bychom měli spustit první dvě sjezdovky a dva kotvové vleky. Počasí nám to zatím, jak věříme, umožní," uvedl Palán.

V provozu bude 600 metrů dlouhá červená sjezdovka Kamila a stejně dlouhá modrá sjezdovka U slona. Bude fungovat také bobová dráha. Až do oficiálního zahájení zimní sezony 13. prosince se budou ve středisku platit nižší ceny. Za skipas lidé zaplatí 259 korun.

První lyžování zimní sezony nabídnou v Plzeňském kraji některé železnorudské areály. V pátek 6. prosince, o den dřív než loni, se poprvé v nové sezoně rozjede sedačková lanovka na Špičáku. V provozu bude denně od 8:30 do 16:00. "Prozatím bude k dispozici naše páteřní sjezdovka Slalomová, kde máme mezi 30 až 50 centimetry technického sněhu. Ostatní tratě areálu spustíme postupně, jak se nám je bude dařit připravovat pro kvalitní lyžování," řekl ČTK spolumajitel a provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Na dalších sjezdovkách leží kolem 20 centimetrů přírodního sněhu. Do 14. prosince se bude jezdit za ceny vedlejší sezony - dospělý zaplatí za den 440 korun, mládež 295 a rodina 990 korun.

Na Železnorudsku se v pátek začne lyžovat také v areálu Nad Nádražím, a to večerním lyžováním. V provozu bude jedna sjezdovka. Lyžovat by se mělo o víkendu, příští týden bude podle zatím dostupných informací sjezdovka mimo provoz. Rozjede se opět 13. prosince a dál už v každodenním provozu. Lyžařský areál Nad Nádražím má letos nový vlek, který zhruba o polovinu zvýšil přepravní kapacitu, v areálu je nová nástupní a výstupní stanice, nový odbavovací systém na čipové karty, moderní osvětlení a sjezdovka vpravo od vleku je delší.

V Beskydech se o víkendu ještě lyžovat nebude, protože areály zatím nejsou zcela připraveny. Provozovatelé navíc chtějí využít slibovaného ochlazení a zasněžovat.

"Tento víkend se určitě nerozjedeme. Chybí nám 24 hodin zasněžování, tedy dvě noci," řekl vedoucí areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Podle něj se vleky spustí nejdříve v příštím týdnu, pokud bude přát počasí a podaří se sjezdovku zasněžit, mohl by se lyžařům areál otevřít zřejmě v úterý. V areálu byly letos instalovány v kritických místech nové bezpečnostní sítě, které splňují nejpřísnější kritéria. Stály zhruba milion korun. Ceny v areálu zůstanou letos nezměněny, celodenní permanentka v hlavní sezoně tak dospělého vyjde na 480 korun.

Podobná situace je i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, kde se zatím podařilo zasněžit úseky ve vyšších polohách. "Aktuálně se nám nedaří zasněžovat kvůli počasí. Pokud by ale vyšla předpověď počasí a přišly slibované mrazy a sníh, jsme v ideálním případě schopni začít s provozem od pátečního nočního lyžování či od soboty," řekl provozní Jaroslav Bojko. Středisko rovněž nezdražuje a celodenní jízdné bude stát 290 korun.

I na sjezdovkách platí pravidla provozu

Podle zahraničních průzkumu nemá část lyžařů a snowboardistů ani ponětí o tom, že nějaká „pravidla provozu" na sjezdovkách vůbec existují. Přes padesát procent dotázaných se například domnívá, že v případě nehody na svahu nemají žádnou povinnost zastavit, natož jako případní aktéři, svědci či poškození prokázat svou totožnost. Přitom tato povinnost vyplývá i z běžných zákonů.

Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Není divu – nejméně patnáct procent lyžařů si myslí, že na lyžích platí stejně jako na silnici přednost zprava! Lze předpokládat, že obdobně by průzkum dopadl i mezi českými sportovci – tomu ostatně odpovídá každoročně rostoucí počet zraněných. Ve vlastním zájmu by se měl proto každý s bezpečnostními pravidly seznámit, informuje policie.cz.

Podle odborníků dochází k největšímu počtu úrazů v brzkém odpoledni, což je způsobeno únavou po obědě. Dalším zdrojem úrazů je nedostatečné nastavení vázání podle zkušenosti a váhy lyžaře.

Deset základních pravidel: 

OHLEDUPLNOST K JINÝM – Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu.

PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST – Každý lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.

VOLBA SMĚRU – Má-li lyžař možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem, pohybujícím se na svahu pod ním.

PŘEDJÍŽDĚNÍ – Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY – Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné. Stejně tak je třeba se chovat při každém zastavení.

ZASTAVENÍ – Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může poté na okraji sjezdovky.

STOUPÁNÍ – Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit. Totéž platí v případě, schází-li lyžař po sjezdovce pěšky.

RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE – Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení a signalizaci.

V PŘÍPADĚ NEHODY – Každý je povinen v případě nehody poskytnout pomoc.

IDENTIFIKACE – Každý účastník, či svědek nehody je povinen poskytnout údaje o své osobě.

K dalším pravidlům slušného lyžaře také patří:

Dříve, než se vydáte do hor, zkontrolujte si stav svého lyžařského nebo snowboardového vybavení. Dejte si odborně seřídit vázání, nabrousit hrany lyží, vyspravit drobné nerovnosti na skluznici. Používejte pouze kvalitní a řádně seřízenou výstroj a výzbroj.

Nepřeceňujte své lyžařské schopnosti.

Během celodenního lyžování dělejte odpočinkové přestávky spojené s občerstvením, vyhýbejte se však alkoholu.

Stanete-li se svědkem nehody, označte místo nad zraněným lyžařem zkříženými lyžemi zapíchnutými do sněhu. V rámci vašich možností poskytněte první pomoc, zavolejte záchranáře a počkejte na příjezd profesionálů.

Pamatujte, že i na lyžích neplatí pravidlo pravé ruky, přednost má vždy pomalejší lyžař.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného…

13.10.2019 19:42 Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama