Vydejte se s odborníky za mechy a lišejníky

Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku a Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou lákají tentokrát návštěvníky místo do výstavních prostor na vycházku do přírody. Za doprovodu odborníků se tedy můžete vydat 19. dubna na krásnou procházku za lišejníky a mechorosty z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Přidejte svůj názor

Pohled do údolí Desné od Vřesové studánky

Trasa vycházky za mechy a lišejníky povede z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku. Odtud bude možné pokračovat do Kout nad Desnou nebo se vrátit na Červenohorské sedlo. Lze také společnou trasu na Vřesové studánce opustit a dál pokračovat po vlastní ose na Šerák. Přírodovědná vycházka takto doprovodí výstavu Lišejníky a mechorosty Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která je v Hollarově galerii šumperského muzea k vidění ještě do 20. dubna letošního roku.

Exkurzi povedou botanici Magda Zmrhalová z Vlastivědného muzea v Šumperku a Jan Halda z Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Pro účastníky výpravy jsou připraveny četné zajímavosti o lišejnících a mechorostech Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Dozvědí se také, čím se tyto dvě skupiny organismů vzájemně odlišují. „Mechorosty a lišejníky jsou v obecném povědomí často spojovány, ačkoliv spolu mají jen málo společného. Mechorosty patří k výtrusným rostlinám, jsou to jedny z nejstarších zelených organismů na Zemi. Lišejník naproti tomu představuje společenství houby a řasy, případně sinice. Vlákna houby dodávají tělu lišejníku tvar, vodu a minerální látky, zatímco zelené řasy nebo sinice obstarávají výživu pomocí fotosyntézy," dodává Magda Zmrhalová.

Zájemci o exkurzi za mechy a lišejníky mohou zasílat své přihlášky (s uvedením mailové adresy a telefonního čísla) na adresy halda@moh.cz, magda.zmrhalova@muzeum-sumperk.cz, případně se hlásili telefonicky na čísla 494 534 450, 583363070, 583363077. Sraz účastníků vycházky bude na parkovišti na Červenohorském sedle 19. dubna 2014 v 10 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvítejte Nový rok „mezi hvězdami". Vyrazte do brněnského planetária

30.12.2018 17:55 Oslavte Nový rok „mezi hvězdami". Na Kravák, jak Brňáci familiárně říkají Kraví hoře, lze vyrazit i…

Čekání na Ježíška zkrátí dětem bruslení i zoo, zvířatům můžete přinést…

24.12.2018 08:32 Čekání na štědrovečerní večeři, příchod Ježíška a rozbalování dárků mohou dnes rodiče dětem zkrátit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama