Oslavy jara v Olomouci lákají na pálení čarodějnic i prvomájové políbení

Olomouc - Nastrojené postavy čarodějnic v podloubí radnice na Horním náměstí jsou jasnou předzvěstí toho, že Filipojakubská noc se blíží. Město zažije pálení čarodějnic a v duchu tradic a folkloru se v Olomouci ponese také začátek měsíce května. Prvomájové zvyky si letos už podruhé mohou užívat zamilovaní v samotném srdci města. Na Horním náměstí totiž znovu vyroste májka a také altán s lavičkou, který poskytne prostor pro prvomájové políbení.

Přidejte svůj názor

Návštěvníky Horního náměstí v Olomouci čeká i letos stavění máje

Po úspěšných dvou ročnících oslav Filipojakubské noci je připraven další, který letos bude navíc provázet ještě bohatší program. V areálu Korunní pevnůstky čeká návštěvníky kromě tradičního čarodějnického reje a zapálení vatry, také divadelní představení, koncerty nebo tvořivé dílny pro děti. „Už první ročník pálení čarodějnic nás mile překvapil velkým zájmem lidí, proto na něj rádi navazujeme. Letos se snažíme zájem podpořit ještě pestřejším programem, který je koncipován tak, aby si v něm vybral každý z návštěvníků. Věříme, že i třetí ročník o tom přesvědčí svou pohodovou atmosférou," říká náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch.

Program v areálu Korunní pevnůstky odstartuje v 16 hodin. Odpolední zábava bude věnovaná zejména rodinám s dětmi, ale na své si určitě přijdou i ostatní, kteří mohou setrvat do pozdních nočních hodin. Ústředním motivem bude zapálení velké vatry s postavou čarodějnice, kterou v 19 hodin zažehne primátor Martin Major. Hořet budou i další malé ohně, které lze využít i pro opékání špekáčků. Tajemnou atmosféru dotvoří doprovodný program i výzdoba areálu, kde nebude chybět několik dalších postav čarodějnic, které vytvořily děti z olomouckých škol, dětského domova či senioři z městských klubů. „O zábavu dětí se letos nově postarají skauti a dobrovolní hasiči, kteří pro malé návštěvníky nachystali čarodějnickou stezku a mnoho magických úkolů. Chybět nebude ani čarodějnická dílna a malování na obličej. Kdo bude mít odvahu, může si zajít ke kartářce nebo do věštírny," láká na program vedoucí oddělení kultury Radim Schubert. Ve večerních hodinách se mohou návštěvníci těšit na vystoupení Cirkusu LeVitare s žonglérskou a ohňovou show, kterou bude doprovázet produkce kapely Live Music Superheroes. Vrcholem večera bude čarodějný ohňostroj ve 21 hodin. Program Filipojakubské noci zakončí posezení u ohňů.

Následující den ozdobí náměstí patnáct metrů vysoká májka, jejíž kmen pochází z Lesů města Olomouce. Na její výzdobě se mohou podílet také sami Olomoučané či návštěvníci města. „Každý, kdo bude chtít uvázat pentli na májku, se může přidat. Se zdobením začneme na náměstí v 9:00 hodin. Ke zkrášlení májky bude třeba přes 150 metrů barevných stuh a pentlí," upřesňuje Radim Schubert. V 10 hodin poté přidají své silné paže k dílu také dobrovolní hasiči, aby ozdobený kmen vztyčili. „K tradiční prvomájové disciplíně se mohou přidat také Olomoučané, abychom společnými silami májově vyzdobili náměstí," doplňuje náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch. Májku bude třeba uhájit v centru města až do 31. května, na kdy je naplánováno její slavnostní kácení včetně doprovodného kulturního programu. Hlídat by ji měl nejen kamerový systém, ale na pravidelných obhlídkách také ostraha radnice.

O prvním květnovém dni však muži nemusejí pouze projevit sílu při vztyčování májky. K 1. máji se váže i další zvyk, a tím je políbit ženu pod rozkvetlým stromem. Muži k tomu mohou využít procházku městem a zastavení v altánu na Horním náměstí. Květnovou atmosféru si budou moci užít na lavičce rozkvetlého altánu přímo v centru města. „Vzhledem k tomu, že třešně už letos kvůli teplému jaru odkvetly, nahradí je květy vyzdobená střecha altánu," vysvětlil s úsměvem Radim Schubert s tím, že květinovou výzdobu připraví olomoucké děti.

Témata: olomouc
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení…

22.09.2018 22:08 Aktualizováno Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30…

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

16.09.2018 06:50 Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit…

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama