Vydejte se na výlet do Pravěku Mohelnicka

Mohelnice – Pokud nevíte, jak byste se zchladili v parných letních dnech, můžete se vydat do muzea v Mohelnici, kde vás čeká unikátní archeologická expozice o pravěku. Dobrým tipem na prázdninový výlet je i návštěva nedalekých Loštic, kam se nejezdí pouze za tvarůžky, ale také za tvorbou malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara.

Ilustrační foto

Výstava je zaměřena na pravěké období neboli úsek dějin lidstva, ze kterého nemáme žádné písemné zprávy. Jedná se o historii civilizace, která ještě neznala písmo. Vývoj od starší doby kamenné až po raný středověk, v němž samozřejmě písmo již používali, je v expozici znázorněn na časové řadě, která je oživena a doplněna unikátními artefakty z nesmírně bohatého a pestrého fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Expozice pomocí moderních audiovizuálních prostředků provází návštěvníka od dob lovců mamutů až po Velkomoravskou říši. O tom, jaký byl život v pravěku, se může návštěvník přesvědčit v interaktivní herně, kterou najde na dvoře mohelnického muzea. Tam si může vyzkoušet pravěké techniky, popřípadě vyluštit různé kvízy, odpovědět na otázky a hádanky nebo sestavit skládačky dokreslující život v pravěku.

Muzeum nabízí dále historickou expozici Z dějin Mohelnicka, která v roce 2006 získala první místo v národní soutěži Gloria Musaealis. Zbrusu nová výstava Spolky a společenský život v Mohelnici od poloviny 19. století do poloviny 20. století je pro změnu lahůdkou pro milovníky regionální historie.

Z Mohelnice je to jen kousek do Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, které jsou proslavené známými loštickými poháry a samozřejmě i tvarůžky. Adolf Kašpar, vynikající ilustrátor děl našich předních literárních klasiků, je známý především jako autor kreseb k Babičce Boženy Němcové. Expozice děl tohoto umělce je navíc doplněna sezónní výstavou s názvem Přátelé Adolfa Kašpara. Více informací můžete nalézt na www.muzeum-sumperk.cz.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Související:

Právě se děje

reklama