Nejbezpečnější zemí na světě je Island

Praha - Turisté hledající na dovolené klid a bezpečí, by měli zamířit na Island. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) jde o nejbezpečnější zemi na světě.

doporučujeme

Na celém ostrově, který je zhruba o čtvrtinu větší než Česká republika, pracuje pouhých 700 policistů, kteří navíc nejsou vůbec ozbrojeni. Spousta z nich má ještě jiné zaměstnání, protože jako policisté na ostrově práce příliš nemají. Na Islandu nepraskají ve švech ani věznice. Celkem je na ostrově 130 vězňů, které úřady během svátků pouští domů. Navíc za posledních několik let se na Islandu nestala žádná vražda.

V Evropě patří k nejbezpečnějším zemím také Norsko, které eviduje v průměru 0,71 vraždy na 100 000 obyvatel. Také riziko okradení je na severu Evropy velmi nízké. "Jediné čeho se můžete v Norsku obávat, je bezpečnost vaší peněženky, avšak z jiného důvodu. Norsko je totiž nejdražší zemí ze skandinávských států. Proto od návštěvy Norska nelze očekávat levnou rodinnou dovolenou," upozornil viceprezident AČCKA Tomio Okamura a dodal, že i Norsku je vhodné dodržovat základní bezpečnostní opatření, obzvláště při návštěvě Osla, kde občas ke kapesním krádežím dochází.

Velmi bezpečné je s počtem 0,88 vraždy na 100 000 obyvatel také nedaleké Dánsko. Navíc v něm dochází jen k zanedbatelnému počtu krádeží. Podobné je to i ve Švýcarsku, které se dlouhodobě umísťuje na předních příčkách v mezinárodním hodnocení bezpečnosti. Počet vražd na 100 000 obyvatel je v alpské republice 2,2. "Podle mezinárodních průzkumů patří švýcarská města Ženeva, Zurich a Bern mezi nejbezpečnější na světě. Země je proslulá svými zasněženými vrcholky Alp, perfektními podmínkami pro milovníky zimních sportů a zimními středisky na špičkové úrovni. Švýcarsko je zemí s mnoha kulturami, kde lidé mluví čtyřmi jazyky a mají mnoho tradičních zvyků. I přes multikulturní společnost, jsou Švýcaři zvyklí dodržovat pravidla, tvrdě pracovat a mají silný pocit sounáležitosti," uvedl Okamura.

Nejnižší počet úmrtí z důvodu vraždy v Evropě má podle Světové zdravotnické organizace Irsko, průměr je 0,32 na 100 000 lidí za rok. Mezinárodní statistiky navíc ukazují, že hlavní město Dublin patří k nejbezpečnějším velkým městům na světě. Vůbec nejbezpečnějším hlavním městem na světě pak je podle statistických údajů Lucemburk. Pozitivní statistiky se týkají celého malého státu, ve kterém žije pouze půl milionu lidí, kteří jsou zvyklí dodržovat daná pravidla. Počet vražd je tam takřka nulový.

K nejbezpečnějším zemím v Evropě řadí AČCKA paradoxně také ostrov Kypr, kde už desítky let doutná koflikt mezi řeckou a tureckou částí. "Navzdory konfliktu s Turky, který v roce 1970 rozdělil ostrov na dvě poloviny - jižní a severní, je Kypr jednou z nejbezpečnějších zemí v Evropě a na Blízkém Východě. Kypr je zemí s minimální kriminalitou a prakticky zde není třeba na noc zamykat dveře. Alespoň místní obyvatelé tvrdí, že to nikdy nedělají. Země také nemá žádné záznamy o teroristických útocích. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel se turisté vyhnou i drobným kapsářům," prohlásil Okamura.

Ze světových míst patří k nejbezpečnějším Singapur, který je podle počtu vražd nejbezpečnějším místem v Asii - ročně tam dochází k 0,38 vraždy na 100 000 obyvatel. V těsném závěsu následuje s 0,44 vraždy Japonsko. Navíc tato země prakticky nezná krádeže a kriminalitu, takže může být považována za zvlášť bezpečnou destinaci. "Pokud někde něco zapomenete, je obvyklé, že to naleznete na stejném místě, kde jste věc zapomněli," upozornil na japonskou zvláštnost Okamura.

Desítku nejbezpečnějších zemí uzavírá Nový Zéland, kde dochází ke dvěma vraždám na 100 000 obyvatel ročně. Stabilní ekonomika a žádné politické ani sociální nepokoje činí ostrovní zemi obvzláště bezpečnou. "Díky izolaci na ostrově nežijí žádní jedovatí živočichové jako pavouci, hadi nebo ryby, kteří se mohou vyskytovat v Austrálii. Rovněž zde nebyl zaznamenán žádný útok žraloka na člověka. Navíc obavy z přírodních katastrof jsou také velmi malé, protože ostrov je velmi vzdálený od jižních tropických cyklónů," popsal pozitiva Nového Zélandu Okamura.

Témata: island
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama