Na dovolenou do Albánie? Ano!

Praha - Říkáte si, proč zrovna Albánie? My říkáme, proč ne! Je to země, která se v současnosti znovuobjevuje turisty a je opravdu o co stát. Země nabízí od všeho trochu - moře, hory, divokou přírodu.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Plánujete dovolenou, ale destinace vám vrtá hlavou? Zkuste místo klasiky ve formě Egypta či Řecka zvolit něco nového, Albánii. Právě tato země, která se v 90. letech minulého století potýkala s velkou finanční krizí a z toho plynoucími občanskými nepokoji, je nyní na svém vzestupu. Hotelová střediska rostou rychlostí blesku, pláže jsou krásné a čisté, příroda naprosto dechberoucí.  Infrastruktura i zázemí hotelů jsou na srovnatelné úrovni s kteroukoliv evropskou zemí. Opravdu je to místo, které bude v několika dalších letech turisticky přeplněné. Navštivte Albánii nyní, dokud jestě není natolik známá. Je také příjemné, že zde platí stejné časové pásmo jako v České republice.

Naleznete zde dvě moře - Jaderské a Jónské moře. Sousedí s Makedonií, Černou Horou, Kosovem a Řeckem. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek a teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia. Na dovolenou jako dělané, co říkáte?

Bojíte se bezpečnosti?

Nemusíte mít obavy. Strach je opravdu minulostí. Je zde naprosto bezpečně jako v Čechách, ba naopak,  spíše ještě více. Nic se vám neztratí, nikdo neobtěžuje. Albánci jsou klidní, spokojení a nezaznamenáte žádné spory. Jako příklad je možné uvést to, že majitelé marketů nacházejí ráno své zboží na stáncích, kde ho přes noc zanechali, jen zakryté plachtou. To mluví samo za sebe, co myslíte?

Co v Albánii navštívit?

Saranda

Jedná se o krásné přístavní město, situované naproti řeckému ostrovu Korfu. Máte tak Řecko vlastně na dohled, co by kamenem dohodil. Cesta trajektem trvá kolem 30 minut.Můžete si tedy udělat moc fajn výlet a v jedné dovolené navštívíte dvě krásné země. Saranda má překrásnou polohu v zálivu ve tvaru koňské podkovy. Ten je lemován svahy posetými bílými domky.

Butrint

Archeologické naleziště nacházející se jižně od Butrintského jezera a 18 km od Sarandy, patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město bylo známé již v 7. století př. n. l.

Gjirokastra

Město vzniklo ve 13. století kolem hradu tyčícího se na vrcholu kopce. V současnosti je toto místo centrem centrální a jižní Albánie. Významné stavby proto pocházejí až z 19. a 20. století. Od roku 2005 je město také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Modré oko

Syri i Kaltër - to je podzemní pramen, který vyvěrá v jezírku kruhového tvaru. Ve středu je jezírko sytě modré a u okrajů ostře modravé - připomíná oko. Skály, z nichž pramen vyvěrá, se nacházejí až 45 metrů pod povrchem jezírka, které nebylo nikdy zcela prozkoumáno.

Pláže

Pláže jsou v Albánii písečné. Nepleťte si to s kameny v Chorvatsku. Zde je to čirý opak. Rozhodně stojí za to, si vypůjčit na pár dní auto a projet okolí Sarandy směrem na sever. Poznáte krásné písečné pláže, které jsou mnohdy turisty nedotčené. Celý den vás nikdo nevyruší, můžete si užívat moře, pláže a slunce.

Něco dobrého na zub

Albánská kuchyně nezapře vliv turecké a řecké kuchyně. Určitě ochutnejte místní speciality, jako jsou: Qoftë - masové knedlíčky, Conlek - dušené maso s cibulí, Fërgës - hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi - rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi - skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými kuchyněmi zdravější a jednodušší. Něco jiného než v Čechách, takže neváhejte, sbalte příbor a jeďte ochutnávat!

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama