Ráj na zemi? Nový Zéland jak ho neznáte

Praha - Nový Zéland patří dle statistik mezi deset nejkrásnějších zemí světa. Už jen proto ho stojí za to navštívit. A co jste o tomto nebi na zemi možná doposud nevěděli?

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nový Zéland je pro České občany ideálním cílem. A nejen pro ně. Je skvělou destinací vlastně pro každého, kdo rád objevuje nové krásy. Věděli jste že se jedná o stát patřící do Britského Společenství? Znamená to jediné, halvou státu je zde královna Alžběta II.

Nový Zéland je tvořen šestnácti regiony a rozdělen na Severní a Jižní ostrov. Je zde ve větší části mírné podnebí, ale na severu jsou i subtropy a na jihu naopak mrazivé zimy. Zkrátka protinožci. Mají to obráceně.

Úřední jazyk je angličtina a maorština. Veřejné nápisy jsou v obou jazycích. A až budete do této země cestovat, nezapomeňte si přeřídit hodinky, jw zde totiž o 11 hodin více než u nás.

A nyní k samému jádru cestování. Nový Zéland je ideálním místem pro levné cestování či chození po horách. Má to prostý důvod a to je, že de naleznete krásné národní parky, cenově dostupné kempy a dokonale upravené stezky. Takže hurá na cestu!

Letenky

Když se rozhodnete pro cestu na toto dechberoucí místo, určitě je nutné začít apriori se sháněním letenek. Počítejte s tím, že to bude pravděpodobně nejvyšší položka v rozpočtu. Nový Zéland je od České republiky značně vzdálen, tudíž se to odrazí i na ceně. Pátrejte a určitě vyčkávejte, máte - li čas, nekupujte hned první letenku, která na vás "vykoukne" z vyhledávače.

Na co před cestou nezapomenout?

Před samotnou cestou byste si měli vyřídit hned několik věcí. Nejdůležitější  bude pravděpodobně výběr cestovního pojištění. Nový Zéland leží na jižní polokouli a je to jedna z nejvzdálenějších cestovatelských destinací. A o to víc dbejte na opravdu dobré cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát!

Například při návštěvě lékaře, musíte volat asistenční linku - což je jedna z podmínek, následného plnění pojišťovnou. V případě že nezavoláte, může pojišťovna odmítnout hrazení výloh - kde vám sdělí postup. Po návštěvě lékaře na Novém Zélandu si nechte vystavit potvrzení a účet. Ten potom budete muset předložit na pobočce po návratu do České republiky. Nezapomeňte, že částku za ošetření musíte v plné výši uhradit sami, tudíž mějte s sebou dostatečnou finanční rezervu právě pro tyto případy.

Dále je nutná výměna peněz za novozélandské dolary, což je právě měna tohoto státu. Před cestou byste si tedy měli vyměnit veškerou hotovost. V případě, že byste novozélandské dolary nesehnali, využijte nějaké jiné světové měny, jako je americký dolar, nebo euro. Pokud nechcete z důvodu bezpečnosti vozit onu hotovost, můžete si po založení účtu na Novém Zélandu převést peníze online. Využít se dá také výběr z bankomatu, ale banky si účtují poplatky za převod. Kromě toho také musíte počítat s limitem pro výběr z bankomatu. Kromě zmíněných možností můžete využít i cestovní šeky.

Zajímavosti Nového Zélandu

1. Žije zde 10krát více ovcí než lidí.

2. Nový Zéland byl poslední obyvatelný kontinent, který byl osídlen

3. Wellington je nejjižněji položeným hlavním městem na světě.

4. Naleznete zde celých 18 200 km pobřeží. Z toho je 80 procent vystaveno otevřenému moři, což ze Zélandu činí surfařský ráj.

5. Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu je nejdelším názvem místa na světě a je to jeden kopec v Hawkes Bay.

6. Žádná část země neleží dále než 128 km od moře.

7. Nový Zéland je nejméně zkorumpovaný národ na zemi, společně s Dánskem (podle Corruptions Perception Index).

8. Jezero Blue Lake, v národním parku Nelson Lakes, má nejčistší vodu na světě.

9. Nový Zéland je domovem nejmenšího druhu delfínů – plískavice novozélandské (Hector´s doplhin).

10. Nevyskytují se tu vůbec žádní hadi!

11. Země má tři oficiální jazyky: angličtinu, maorštinu a novozélandskou znakovou řeč.

12. Nový Zéland je zemí, kde svítá slunce a začíná den jako první na světě.

13. Žije zde více druhů tučňáků než v jakékoliv jiné zemi.

14. První muž, co zdolal Mt. Everest – Sir Edmund Hillary, byl novozélanďan. Dnes ho najdete na 5 dolarové bankovce.

15. V roce 1893 se stal první zemí, kde ženy získaly volební právo.

16. Nový Zéland je vulkanicky a tektonicky velmi činnou oblastí. Spousta sopek je stále aktivních a zemětřesení tu také nejsou žádnou výjimkou. 

17. Každá třetí domácnost v Aucklandu vlastní loď.

18. Na Novém Zélandu se jezdí stejně jako v Anglii a Austrálii vlevo.

19. Na Novém Zélandu není žádná jaderná elektrárna.

Tak co říkáte? Je Nový Zéland místo, které stojí za to navštívit? Lákají vás hory, moře a divoká příroda? Chcete se naučit surfovat? Pak začněte pátrat po nejvýhodnější letence a hurá za dobrodružstvím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama