Turecko: Země tisíce a jedné noci

Praha - Nejen, že je v současnosti Turecko populární destinací, je to i místo s bohatou historií, skvělým jídlem a nádechem orientu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Když se řekne Turecko, mnohým z nás se vybaví Aladin, Šeherezáda a nebo ne až tolik populární telenovely v typickým tureckým přízvukem. Ale tato země nabízí mnohem více, Může se chlubit bohatou historií, památkami, krásnou přírodou a v neposlední řadě mořem.

Turecko by se dalo nazvat jako "poevropštělý" orient. Ptáte se proč? Protože je to směsice obou kultur a to nejen náturou ale i architektonicky. V jedné ulici procházíte kolem moderních budov a podnikatelů v oblecích, ale hned za rohem na zemi klečí stařík v kavárně, kam si zašel na vodní dýmku. V jednom koutě mešita a ve druhém typicky moderní stavba. Turecko je velmi vstřícná země, která miluje turisty a cestovní ruch obecně.

Pokud jste zemi navštívili tak jistě víte, že obyvatelé jsou přímo prahnoucí po komunikaci s turisty. Na ulici povykují, podávají vám ruku, ptají se jak se vám daří. Na to nejsme z České republiky zvyklí, ale věřte, že po týdnu dovolené vám to bude chybět.

Jak se do Turecka dostat?

Cesta do Turecka je poměrně rychlá, letecky něco málo přes dvě hodiny. Lákavé jsou i ceny za letenky, které se dají sehnat již od tisíce korun. Samozřejmě záleží na období a letecké společnosti. Vyplatí se vyčkat a nekupovat hned první letenku, na kterou narazíte.

Toužíte-li po troše dobrodružství, můžete jet trasu Česká republice – Istanbul i autobusem. Budete le potřebovat pevné nervy. Cesta vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko a trvá zhruba 36 hodin včetně přestupu v Sofii, Pokud jste dobrodruzi, hurá na autobus!

Který termín pro návštěvu zvolit?

Je důležité vědět, že ne všude v Turecku je stejné klima. Záleží tedy jakou destinaci zvolíte a podle toho poté vybírejte termín. V letních měsících je v Istanbulu opravdu horko. Teploměry ukazují více jak 40 °C. Zvolte spíše jaro, duben či květen. Země je to ale překrásná a tak neváhejte ani minutu a až budete plánovat dovolenou, vyberte si Turecko! Je zde tolik krás, které stojí za to vidět. 

A co v Turecku ochutnat?

Turecká kuchyně je jiná než ta česká a proto stojí za to opustit hotelový resort a navštívit nějakou místní restauraci. Například typický turecký pokrm, grilované či pečené kuličky z mletého masa nazývané v Turecku kőfte najdete na Balkáně na každém rohu.

Pozadu není ani pití. Nabízí se zde klasická turecká káva vařená v džezvě. S nápojem, kterému jsme u nás doma zvyklí říkat turecká káva, nemá ovšem mnoho společného. No, uvidíte sami, až okusíte.

Základním pokrmem turecké kuchyně je pečené či grilované maso čili kebab, který se nazývá dőner kebab (otáčený) nebo jen krátce dőner. Kebab může být z ovce nebo drůbeže. Vepřové maso nehledejte, bylo by to marné.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama