Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Austrálie

Praha/Sydney - Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje obyvatelům České republiky vyjíždět do australského Queenslandu. Před cestou do záplavami postižené oblasti varuje ministerstvo na svých internetových stránkách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"V souvislosti s rozsáhlými záplavami na téměř polovině území australského státu Queensland nedoporučuje cestovat do postižených oblastí," varuje rezort. Cestovatelé by se měli vyhnout zejména středu a jihovýchodu státu, který povodně zasáhly nejvíce.

Záplavy v Austrálii postihly již 200 tisíc lidí. Některá města se ocitla zcela pod vodou, od světa zůstala odříznuta oblast o rozloze Německa a Francie.

Jedním z nejhůře zasažených měst je Rockhampton, kde žije 77 tisíc obyvatel. V pondělí se očekává, že hladina vody ve městě dosáhne výšky devíti metrů. Kulminace se očekává ale až ve středu, kdy by se hladina vody měla vyšplhat na 9,4 metru.

Voda zaplavila nejen hlavní silnice spojující město s okolím, ale také ranveje na letišti. Město proto zásobují vojenské letouny, všechny komerční lety musely být zrušeny.

Někteří obyvatelé v obavě, že zásobování potravinami selže, skupují zboží. "Hodně lidí čerpá do zásoby benzín. Slyšel jsem také o ženě, která si z obchodu odnesla 20 bochníků chleba," popsal situaci jeden z obyvatel Rockhamptonu.

Zničeno je obilí za miliardy dolarů, povodně napáchaly škody i na důlním průmyslu, který je pro Austrálii klíčový. Úřady odhadují, že výše škod přesáhne miliardu australských dolarů (19 miliard korun).

Témata: Austrálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama