Dovolená: Aktuální silniční pravidla v Chorvatsku

Praha - České motoristy letos v Chorvatsku čekají přísnější sankce za přestupky či povolený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. O aktuálních pravidlech silničního provozu v nejnavštěvovanějších zemích Evropy, informovala ve čtvrtek Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Přidejte svůj názor

cestování v Chorvatsku

Od 17. června loňského roku začal v Chorvatsku platit nový silniční zákon. Pro motoristy to znamená vyšší pokuty za přestupky a přísnější tresty, včetně trestu vězení.

Nově je za volantem povolen řidičům od 25 let limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Pro řidiče, kteří ještě nedosáhli 25 let nadále platí nulový limit. Pokud přítomnost alkoholu v krvi řidiče přesáhne 1,5 promile, může být odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody až 60 dnů.

Stejný trest pak může postihnout ty řidiče, kteří překročí povolenou rychlost o více než 50 km/h. Na základě nového silničního zákona se také zvýšily pokuty za přestupky, začínají na 300 kunách (1100 Kč).

V Chorvatsku nadále platí omezení rychlosti v obci na 50 km/h, mimo obec pak na 90 km/h. Na silnicích pro motorová vozidla je nejvyšší povolená rychlost 100 km/h, na dálnicích pak 120 km/h.

Na chorvatských silnicích musí mít řidiči v autě jako povinnou výbavu výstražné vesty pro všechny cestující vozidla.

Od dubna již neplatí loňské nařízení, které po nezletilých bez doprovodu rodičů vyžadovalo notářsky ověřený formulář s podpisem zákonného zástupce. Od května také Chorvatsko zvýšilo limity pro dovoz masných a mléčných výrobků v osobních zavazadlech turistů na 10 kg na osobu.

Letos by se již neměly tvořit fronty na mýtnici Lučko kvůli uhrazení dálničního poplatku, tři kilometry před Lučkem začne fungovat nová mýtnice Demerje, která bude sloužit pro bezhotovostní placení mýtného. Od 30. června budou také nově otevřeny oba tubusy tunelů Mala Kapela a Sveti Rok.

Důležitá čísla v Chorvatsku : Policie 92, hasiči 93, záchranka 94, poskytování pomoci automobilům na silnicích 987 nebo 981


Všeobecně ve všech zemích Evropy platí známá univerzální pravidla. Pokud se stane nehoda, jsou její účastníci povinny označit místo výstražným trojúhelníkem. V případě zranění musejí poskytnout první pomoc a přivolat policii, popřípadě záchranku. V některých státech znamená účast policistů u drobné dopravní nehody platbu poplatku. S ohledem na uplatnění pojistného plnění ale AČCKA doporučujeme zavolat policii vždy.

"Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte, při výslechu u policie má cizinec právo na tlumočníka. Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší se obrátit na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené," doporučuje AČCKA.

Pokud motoristé vyrazí na cestu služebním nebo půjčeným autem, kde nejsou uvedeni jako majitelé osvědčení o technickém průkazu, je vždy lepší mít od majitele vozu plnou moc k vycestování do zahraničí. Nutný je také doklad o povinném ručení vozu, tzv. zelená karta, která je platná pouze s podpisem.

Řidičům na cestě po zemích Evropské unie i do Chorvatska stačí český řidičský průkaz, místo pasu pak postačí občanský průkaz.

Motoristé, kteří s sebou na dovolenou vezou zvíře, musí počítat s tím, že místní policie bude vyžadovat jejich specielní pas, označení (mikročip či tetování) a doklady o očkování.

Témata: Chorvatsko | doprava
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama