Dovolená: Aktuální silniční pravidla na Slovensku

Praha - České motoristé budou muset letos ve slovenských obcích snížit rychlost na 50 km/h. O aktuálních pravidlech silničního provozu v nejnavštěvovanějších zemích Evropy, informovala ve čtvrtek Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Přidejte svůj názor

371

Od 1. února 2009 vstoupil na Slovensku v platnost nový silniční zákon, hlavní změnou je snížení maximální povolené rychlosti v obci pro osobní auto z 60 na 50 km/h. Maximální povolená rychlost mimo obec pak zůstává 90 km/h, na dálnicích pak 130 km/h.

Nově se musí na Slovensku celoročně svítit. V případě, že řidič zapomene světla zapnout, hrozí mu pokuta až 100 eur. Jako přestupek se hodnotí také telefonování bez soupravy handsfree (pokuta až 100 eur). Na Slovensku není povolen alkohol v krvi. Jízdu pod vlivem alkoholu nebo odmítnutí vyšetření se prodraží, slovenští policisté je mohou pokutovat částkou 200 až 1300 eur.

Kamiony nově nesmějí předjíždět ani na dálnicích ani na rychlostních komunikacích. Dálnice jsou stejně jako v ČR zpoplatněny dálniční známkou, pro osobní auta stojí na týden 14,90 eura, měsíční dvojnásobek a roční 36,50 eura.

Povinnou výbavou vozidel na Slovenských komunikacích je výstražná vesta pro všechny cestující

Důležitá telefonní čísla: Policie, hasiči a záchranka 112, při poruše +421 218 124


Všeobecně ve všech zemích Evropy platí známá univerzální pravidla. Pokud se stane nehoda, jsou její účastníci povinny označit místo výstražným trojúhelníkem. V případě zranění musejí poskytnout první pomoc a přivolat policii, popřípadě záchranku. V některých státech znamená účast policistů u drobné dopravní nehody platbu poplatku. S ohledem na uplatnění pojistného plnění ale AČCKA doporučujeme zavolat policii vždy.

"Nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte, při výslechu u policie má cizinec právo na tlumočníka. Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší se obrátit na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené," doporučuje AČCKA.

Pokud motoristé vyrazí na cestu služebním nebo půjčeným autem, kde nejsou uvedeni jako majitelé osvědčení o technickém průkazu, je vždy lepší mít od majitele vozu plnou moc k vycestování do zahraničí. Nutný je také doklad o povinném ručení vozu, tzv. zelená karta, která je platná pouze s podpisem.

Řidičům na cestě po zemích Evropské unie i do Chorvatska stačí český řidičský průkaz, místo pasu pak postačí občanský průkaz.

Motoristé, kteří s sebou na dovolenou vezou zvíře, musí počítat s tím, že místní policie bude vyžadovat jejich specielní pas, označení (mikročip či tetování) a doklady o očkování.

Témata: Slovensko | doprava
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama