Retro prázdniny: Proč už se nejezdí k moři do Rumunska a do Ruska?

Léto je tady a všichni, kteří si to můžete dovolit, a kteří rádi relaxujete u moře, se rozmýšlíte, jestli vyrazíte do Španělska, Turecka, Řecka, anebo do Čechy milovaného Chorvatska. Někteří si třeba rádi zavzpomínáte na "staré dobré časy" a zajedete do dnes populární destinace, do Bulharska. Ale proč ne do Rumunska? A proč ne do Ruska? Vždyť i tam je teplo a moře!

dovolená
doporučujeme

Je navýsost jasné, že se všichni po Sametové revoluci chtěli nabažit zakázaného ovoce, a že veškeré cesty vedly za Železnou oponu, tedy na západ. Pro Čechy bylo najednou snadné dostat se do Francie, Itálie a Španělska, aniž by museli žádat o výjezdní doložku. Co by je táhlo do Bulharska a Rumunska, které byly za totality jedinými státy, kam mohli svobodně vycestovat?

Vždyť jim ani neměly co nabídnout! Sami si procházely přechodem k liberální demokracii a transformací z centrálně plánovaného systému na tržní ekonomiku. O Rusku, které tou dobou zmítala finanční krize, a které nemělo zrovna nejlepší reputaci, nemluvě. Kdo by chtěl jet za po léta nenáviděným okupantem Ivanem, když měl najednou tolik možností, kam se podívat. Ani bývalá Jugoslávie, v níž řádila občanská válka, na tom nebyla o nic lépe.

Nicméně poté, co přišlo vystřízlivění, a co se východoevropská letoviska přizpůsobila západnímu standardu, došlo k obnově dříve zaniklého cestovního ruchu. Sluneční pobřeží a Zlaté písky, kam dříve směřovala většina zájezdů k moři, jsou dnes populární nejen mezi Čechy, ale i Němci, Francouzi, Brity a Seveřany. O Rumunsku a Rusku se ale něco takového říct nedá. Proč?

Ozdravný pobyt v Rusku?

Je sice pravda, že rumunské a ruské pobřeží Černého moře leží severněji, a že by se dalo snadno argumentovat, že tam teploty budou přeci jenom nižší, ale na druhou stranu vždyť v dnešní době se teplému počasí těší i Skandinávie. Navíc Krasnodarský kraj, v němž leží známé ruské město Soči s nádhernými plážemi, je v očích mnoha Rusů vnímán jako ozdravné letovisko. Této pověstí se těší nejen díky své lokalitě, nýbrž i vysoké produkci obilí a slunečnice a přítomnosti termálních pramenů.

Proč vlastně Rusové jezdí do zahraničí, když veškeré bohatství mají ve své zemi, kde zítra znamená včera. Největší stát na světě může svým občanům posloužit jak v zimě, tak i v létě. K moři do Soči a na lyže na Ural. Za zmínku také stojí, že výše uvedený Krasnodarský kraj patří mezi nejvíc prosperující ruské regiony, a že svým vzezřením vlastně vůbec nepřipomíná Rusko. V roce 2014 se v něm dokonce konaly i Zimní olympijské hry. 

Rusko tím pádem splňuje veškeré podmínky, aby se z něj stala populární prázdninová destinace, a je dokonce v jeho plném zájmu o to usilovat. Hlavní překážkou je ale současná situace, včetně anexe Krymu. V očích mnoha Evropanů nemá zrovna nejlepší pověst. Dalším problémem jsou víza. Když si mohou turisté vybrat mezi zemí, kam je bez problémů pustí s občanským průkazem, nebo pasem, a zemí, kde potřebují vízum a migrační kartu, mnohdy radši volí první variantu.

K Černému moři do Rumunska?

Rumunsko je mezi lidmi proslulé spíše hrabětem Drákulou a Karpaty, ale i tak do něj není problém cestovat za účelem pobytu u moře. Do známého rumunského letoviska Mamaia ležícího ihned vedle od přístavního města Konstanta lze cestovat i v rámci pobytových zájezdu nabízených českými cestovními kancelářemi.

Nejedná se ale o obvyklou prázdninovou destinaci, a proto se Vám může stát, že poptávka takříkajíc převýší nabídku. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama