Česko v létě vyšle do Chorvatska policisty, budou tam dohlížet na české turisty

Praha - Celkem osm českých policistů bude v letních měsících dohlížet na české turisty a kooperovat s tamními kolegy v chorvatském Omiši a Šibeniku. V pondělí to oznámil náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška.

Přidejte svůj názor

ilustrační foto
doporučujeme

Češi, kteří letos vyrazí na dovolenou do Chorvatska, mohou využít i pomoci českých policistů. Ti budou v hlavních turistických destinacích jednoznačně rozpoznatelní, budou nosit české policejní uniformy. Chorvatsko totiž patří mezi nejoblíbenější země, kam Češi vyrážejí na dovolenou. V loňském roce se jich tam vypravilo na 638 tisíc.

"Budou spolupracovat s chorvatskými policisty a čeští turisti se na ně mohou kdykoliv obrátit," doplnil Galuška.

Během letních měsíců také Česká republika posílí své služby v několika klíčových destinacích českých turistů. Od poloviny červa do poloviny září vzniknou hned čtyři nová konzulární jednatelství. Dvě z nich vyrostou v Chorvatsku v letoviscích Rijeka a Split a po jednom v bulharském Burgasu a španělské Barceloně. Jednatelství turistům pomohou zejména při ztrátě cestovních dokladů či v komunikaci s tamními úřady.

Lidé by ale také měli sledovat internetové stránky ministerstva zahraničí, kde rezort vyhlašuje nejrůznější varování pro cesty do zahraničí. Zejména choulostivá je situace například v severní Africe. Ministerstvo také doporučuje, aby se lidé, než vyrazí do zahraničí, zaregistrovali do systému DROZD. "Je to například důležité, pokud by došlo k živelní katastrofě. Budeme tak hned vědět, že tam máme české občany," přiblížila vrchní ředitelka konzulární a právní sekce ministerstva Jana Reinišová.

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že v posledních letech stoupá počet Čechů, kteří jsou v zahraničí během turistické sezóny zadrženi policií. Zatímco v roce 2008 zaznamenali úředníci 230 takových případů, loni už to bylo 441. Nejčastěji k zadržení Čechů dochází Londýně, Mnichově a Madridu. Významná část těchto incidentů souvisí s pašováním drog. Kvůli těm se například v roce 2011 dostalo do vazebních věznic různých zemí 99 Čechů.

Častým důvodem potíží českých turistů je také podle ministerstva jejich neznalost zákonů a zvyků dané země. "Často jde o věci týkajících se například životního prostředí. Lidé si utrhnou nějakou květinu nebo seberou něco, co nemají. Při větším množství to může skončit i vězením," upozornila Reinišová.

Důležitým upozorněním pro letošní sezónu je také fakt, že 26. června končí platnost zápisů dětí v cestovních pasech rodičů. Děti totiž nadále mohou cestovat s vlastním cestovním dokladem.

Loading...
Témata: Chorvatsko | dovolená
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama