Co si nesmíte vozit ze zahraničí? Přečtěte si

Praha - Až se budete vracet z rozpáleného Egypta, Turecka, Řecka či Chorvatska, možná zatoužíte přivést si kousek vzpomínek zpět domů, případně obdarovat své známé a příbuzné. Dávejte si ale pozor. Na některé suvenýry musíte mít povolení, některé se nesmějí vyvážet, jinak vám hrozí vězení a další se musí proclít nebo doplatit daň.

Ilustrační foto

Pokud vycestujete do zemí Evropské unie, můžete si převážet v rozumné míře přes hranice, co chcete. Při cestách mimo unii, nejčastěji při návratu z Egypta, Turecka nebo Spojených Arabských Emirátů, ale Češi podle celní správy zkouší dovézt zakázané zboží nebo ho neproclít.

Například při návratu z Turecka se musí na celnici nahlásit veškeré zboží, které stálo více než 430 eur na osobu (přibližně 10,5 tisíce korun), u lidí pod 15 let je tato hodnota snížená na 200 eur (asi pět tisíc korun), což se v poslední době podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) stává problémem. Češi v Turecku totiž nakupují zlato, koberce nebo kožené výrobky.

Pokud si ze zemí mimo EU přivezete větší množství alkoholu či cigaret, může se stát, že vám zboží zabaví, a dokonce může celní správa uvalit blokovou pokutu až do pěti tisíc korun nebo doměřit clo.

Strach mít nemusíte, pokud nebudete mít v kufrech více, než určují následující limity: (Zboží a množství)

Cigarety 200 kusů
Doutníky do 3 gramů 100 kusů
Doutníky nad 3 gramy 50 kusů
Tabák ke kouření 250 gramů
Alkohol o obsahu vyšším než 22 % 1 litr
Alkohol s nižším obsahem než 22 % (šumivá vína, jemné likéry) 2 litry
Víno 4 litry
Pivo 16 litrů

V zemích Evropské unie si můžete bez omezení koupit téměř, co chcete, a dovézt si to domů. Pokud to tedy zrovna není chráněná želva nebo mořské korály. V Evropské unii, zvláště u pobřeží Středozemního moře, žijí ohrožené druhy, se kterými se nesmí pod pokutou nebo dokonce i trestním stíháním obchodovat. Než si koupíte nějaký živý suvenýr, měli byste si zjistit, jestli nepatří mezi ohrožené druhy zvířat a rostlin a nepodléhá tak úmluvě CITES nebo jiným omezením.

Nejvzácnější druhy v úmluvě CITES jsou označené typem A. Jde například o některé suchozemské želvy, ale i medvědí či vlčí trofeje.

Pod ochranu spadají i další druhy, ty mají označení B a je možné s nimi obchodovat. Jsou to různé druhy mušlí a korálů, které lze koupit na středomořském pobřeží a lze si je dovézt do Česka. Musíte mít ale účtenku, případně doklad, odkud předmět pochází.

Jak je to v zemích Evropské unie?

Pokud budete trávit dovolenou v zemích unie, nemusíte si dělat starosti se clem, rozdíly mezi členskými státy mohou být ve výši spotřební daně. Od té jsou osvobozené následující věci (uvádíme maxima, která můžete převážet). Po Evropě můžete vozit pro osobní spotřebu 800 cigaret, 400 krátkých doutníků, 200 doutníků, 1 kilo tabáku, 10 litrů lihovin, tedy tvrdého alkoholu, 20 litrů produktů se středním obsahem alkoholu, tedy aperitivy, a 90 litrů vína, z toho maximálně 60 litrů šumivého vína a 110 litrů piva.

Měli byste být opatrní i při převozu potravin. "Tyto produkty mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční onemocnění. Takové výrobky jsou při celní kontrole vyhozeny do připravených košů v příletové části celního úřadu," uzavírá tajemnice asociace Kateřina Petříčková.

Existují ovšem výjimky. Například z Řecka nelze vyvážet ani do zemí EU starožitnosti a umělecké předměty bez speciálního povolení. Turisté cestující autem mohou mít jen 10 litrů pohonných hmot v kovovém kanystru mimo nádrž.

Do Itálie se nesmí vozit benzin v kanystru mimo nádrž, vyvézt nesmíte syrové maso, hlavně zvěřinu.

V Bulharsku je třeba mít povolení u starožitností a dát si pozor na dovážené a vyvážené drahé kovy a kameny. Bez písemného prohlášení můžete převážet zlato a platinu do 37 gramů, šperky a doplňky ze slitin zlata a platiny do 60 gramů a stříbro v neopracované nebo poloopracované formě a mincích, šperky a doplňky ze slitin stříbra do 300 gramů.

Jaká je situace mimo Evropskou unii

Podstatně přísnější a rozmanitější je situace v případě dovolené v zemi mimo Evropskou unii. Tam se vám může hodně prodražit mušlička, kterou najdete na pláži. Velmi přísní jsou v tomto ohledu Egypťané.

Korály, lastury a mušle, případně kameny od pyramidy se vám mohou hodně prodražit. Kromě pokuty až 500 dolarů můžete být tak dlouho vyšetřovaní, že nestihnete letadlo. Vyvézt se nesmí starožitnosti.

Turecko vývoz starožitných předmětů starších 100 let zakázalo. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. V Turecku jsou velmi příznivé ceny v případě nákupu koženého oblečení, doplňků, cigaret a parfémů. Pokud koupíte rozumné množství (litr alkoholu na osobu, dva kartony cigaret a pět parfémů), nic se neděje. Když ale celníci najdou větší množství zboží, budete muset doplatit clo.

Z Tuniska se nesmějí vyvážet tuniské dináry. Celníci jsou také hákliví na předměty vyrobené z krunýřů želv nebo výrobky z hadí kůže. Bez problémů si turisté vozí kožené výrobky – boty, tašky, pásky, peněženky, keramiku, menší koberce, přehozy, šály, šátky, stříbrné šperky.

Témata: dovolená | daň

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 08:05 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Související:

Právě se děje

reklama