astronomie

Umělecká interpretace gama záblesku.

Neobvyklý gama záblesk: Paradigma výzkumu záblesků gama bylo zpochybněno

Kdysi dávno byl svět gama záblesků (GRB) pěkně rozdělen pouze na dvě třídy: Dlouhé záblesky s dobou trvání v záření gama delší než 2 s a krátké záblesky, které trvají dobu kratší než 2 s. Dlouhé gama záblesky vznikají při konečné explozi velmi hmotné hvězdy a jsou doprovázeny také velmi energetickou supernovou, což se podařilo prokázat již před 20 lety. 
ID2299

Astronomové poprvé pozorovali umírající galaxii

Astronomové poprvé pozorovali, jak "umírá" galaxie ve vzdáleném vesmíru. Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO) zachytili stopy vzdálené galaxie, která rychle ztrácí schopnost vytvářet nové hvězdy, informovala agentura AFP. K pozorování použili observatoř ALMA, jež je umístěná v Chile. Světlo z galaxie putovalo k Zemi zhruba devět miliard let.
Mléčná dráha je úchvatná a záhadná. Jaké tajemství se ale skrývá za ní?

Českým vědcům pomohl nezvyklý postup najít nové, vzácné hvězdy

Nezvyklý přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning). Na rozdíl od běžně využívaných postupů síť v tomto případě požádá člověka o radu, když si je nejméně jistá.
Australský teleskop ASKAP

Co je za Mléčnou dráhou? Teleskopy ASKAP objevily milion nových galaxií

Nová soustava velmi výkonných radioteleskopů v západní Austrálii zachytila při mapování vesmíru jeden milion dříve neznámých galaxií. Podle australské státní vědecké organizace Csiro se díky radioteleskopům podařilo vytvořit nový "atlas vesmíru" za velice krátký čas, informovala agentura Reuters.
Výřez z celooblohového snímku bolidu z 19. listopadu 2020 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české části Evropské  bolidové sítě na stanovišti v areálu Meteorologické stanice Churáňov v Jižních Čechách.

Střední Evropu ozářil jasný a dlouhý bolid

V časných ranních hodinách ve čtvrtek 19. listopadu 2020 krátce po tři čtvrtě na pět ráno středoevropského času ozářil rozsáhlé území České republiky, Bavorska a především Rakouska velmi jasný meteor - bolid. Na velké části jak našeho území, tak i okolních států, kde tento dlouhý a jasný bolid letěl, bylo tou dobou jasno, a tak upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků. V tiskové zprávě na to upozornil Astronomický ústav Akademie věd.
Luboš Perek (astronom)

Zemřel astronom Perek, jeho jméno nese největší český dalekohled

Ve věku 101 let v noci na dnešek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné zasloužil o vybudování největšího českého teleskopu s dvoumetrovým zrcadlem a po němž je zařízení pojmenováno. ČTK to sdělil mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan.
Ilustrační fotografie

Jak bude vypadat konec vesmíru? Fyzik si ho představuje jako ohňostroj

Od pradávna se lidé zajímali o počátek vesmíru a můžeme najít zmínky v různých starověkých mýtech, náboženství nebo i ve filozofii. V současné době se otázkami vzniku, ale i konce vesmíru zabývá převážně astronomie, kosmologie a astrofyzika. Ačkoliv se dozvídáme stále více informací, stále se mluví v rovině teoretické. Převážně otázka konce vesmíru je velmi těžká a existují různé hypotézy. Nejnovější teorii o konci vesmíru představil americký fyzik, který předpokládá, že vše by mohlo skončit v záplavě supernov černých trpaslíků.
Mléčná dráha je úchvatná a záhadná. Jaké tajemství se ale skrývá za ní?

NASA jako astronomický snímek dne opět použila fotografii z Česka

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého původu. Fotografie s názvem Meteory Lyridy ze souhvězdí Lyry je dílem českého astronoma Petra Horálka, jehož tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybral již více než dvacetkrát.

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy