čeština

Ilustrační foto

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v reakci na aktuální koronavirovou pandemii. Podle Michaely Liškové, která se v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR zabývá výzkumem jazykových novotvarů, jsou nových slov souvisejících s koronavirem v češtině už stovky.
Ilustrační foto

Česká centra vysílají on-line kurzy češtiny, bude i přednáška o COVID-19 a fake news

Česká centra v zahraničí vysílají své programy on-line, do digitálního prostředí přechází i kurzy češtiny a pracovníci center pomáhají zastupitelským úřadům v konzulární agendě, tedy v komunikaci s českými občany. Česká centra v zahraničí jsou pro veřejnost nyní uzavřena, plánované akce se přesouvají na podzimní období, případně se ruší a domlouvají možné varianty jejich realizace v příštím roce.
Ilustrační foto

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce integrace

Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor a Švýcarsko. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců pro příští rok, kterou v pondělí projedná vláda. Nejvíce, přes 140.000 lidí, pocházelo z Ukrajiny, následovali občané Vietnamu a Ruska.
ministerstvo školství

Zkouška z češtiny bude složitější? Stát chce přitvrdit vůči cizincům

Od roku 2021 se možná ztíží zkouška z češtiny pro cizince, kteří pochází ze zemí mimo EU a chtějí v ČR získat trvalý pobyt. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády, který připravilo ministerstvo školství. Podle něj by žadatelé o trvalý pobyt měli nově prokazovat znalost českého jazyka zhruba na úrovni pokročilých. Dosud jim stačilo umět jen úplné základy českého jazyka. Podmínkou k novele je navýšení rozpočtu na zkoušku z 1,65 milionu na 4,51 milionu korun.
Ilustrační foto

U maturity z češtiny "vybouchlo" 4,3 procenta studentů, chlapci si vedli hůř než dívky

Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta prvomaturantů, před rokem jich bylo o tři desetiny víc. Vyplývá to z analýzy, kterou na webu zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.
Školství, ilustrační foto

Kdy psát mě a kdy mně? Pomůže vám Vašek

Správné skloňování zájmena já je pro mnoho Čechů stále záhadou. Netuší, kde přesně se píše mě a kde mně. Naštěstí existuje několik jednoduchých zásad a pomůcek, které jim umožní to napsat správně.
Česká republika, pohled na Prahu

Češi se v zahraničí dočkali velké pochvaly

Na světě existuje více než 7000 různých jazyků. Ten český ale patří mezi nejpřitažlivější a nejvíc "sexy" jazyk na světě. Vyplývá to z celosvětové ankety, o které informoval New Zealand Herald.
Jan Kněžínek

Vláda odmítla zákon o češtině: Návrh KSČM je podle Kněžínka nesmyslný

Vláda dnes podle očekávání odmítla komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) na tiskové konferenci označil návrh zákona za zbytečný, protože preference češtiny jako úředního jazyka platí už nyní a zákony ji dostatečně upravují. Normu dostane k posouzení Sněmovna.
Vláda

Zákon o češtině? Vláda je proti. Mohl by se vymstít, obávají se ministerstva

Vláda zřejmě odmítne komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Podle stanovisek ministerstev je takováto norma pouze proklamativní a nadbytečná, neboť používání českého jazyka je již dostatečně právně upraveno. Kabinet ANO a ČSSD, který vládne s podporou KSČM, se má návrhem zabývat tento pátek.
Josef Franta Šumavský

Český obrozenec, na kterého historie zapomněla. Pohřeb měl na Štědrý den

Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. Zasloužili se o posílení národního sebeuvědomění i o povznesení českého jazyka. Významným českým obrozencem byl i Josef Franta Šumavský – tak trochu zapomenutá osobnost českých dějin.
Velký knižní čtvrtek ( foto: Lenka Dvořáková)

Za češtinu jsme v minulosti tvrdě bojovali. Kolik utratíme za knihy dnes?

Praha - Češi utratí za knihy včetně e-knih a audioknih průměrně 719 korun za rok. Vyplývá to z z údajů knihkupectví Kanzelsberger. Čeští čtenáři tak například dají ročně za knihy méně než Turci (v přepočtu 771 Kč) a více než Poláci (585 Kč). Nejvíc za četbu v přepočtu na koruny vydají podle údajů Bookmap.org Němci, Norové, Američani a Britové. Průměrná ceny knihy se mezi roky 2014 a 2016 zvýšila z 252 na 261 korun, vyplývá z údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
Ukrajina, ilustrační foto

V ukrajinském Užhorodu se dodnes učí čeština, podmínky jsou drsné

Užhorod (Ukrajina)/Praha - Česká republika by měla pomáhat, aby český jazyk a povědomí o československých dějinách v Zakarpatí, nejvýchodnějším cípu někdejší první republiky, nevymizely. Je o tom přesvědčena Světlana Fesenková, ředitelka jediné školy v Užhorodu, kde se stovky dětí učí česky.
historie

Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 25 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 2 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy