Hmyz

Sršeň

Změny počasí mají na přírodu výrazný dopad. Zanedlouho s námi může být hmyz celoročně

Ačkoliv podzim většinou znamená čas, kdy se hmyz pomalu vytrácí a začíná zimovat, stále častěji se ukazuje, že doba, po kterou zůstává aktivní, se prodlužuje. Stejně jako u jiných druhů je životní cyklus hmyzu řízen přírodními podmínkami, ty se ale vlivem oteplování mění. A jednou bychom se mohli dočkat nelichotivé budoucnosti, ve které hmyz budeme vídat celoročně.
Ohnivý mravenec rodu Solenopsis, ilustrační fotografie.

Den, kterého se vědci obávali, nastal. Jeden z nejinvazivnějších druhů světa dorazil do Evropy

Klimatické změny způsobují nejen extrémní vedra a lesní požáry, ale i migraci řady rostlinných a zvířecích druhů. Na severní polokouli se tak dostávají nejen komáři přenášející tropické nemoci typu horečka dengue, ale i invazivní druhy, kterých se vědci obávají. Jedním z nich je i ohnivý mravenec. A je nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Vosy, ilustrační fotografie

Svět zažívá "globální hmyzí apokalypsu". Příroda se rozpadá, hmyz vymírá neuvěřitelně rychle

Jako malý chlapec pobíhal David Wagner v 60. letech po rodinné farmě ve státě Missouri se sklenicí v ruce a sbíral z oblohy zářící světlušky. "Mohli jsme jimi sklenici naplnit a položit ji v noci vedle postele," uvedl Wagner, který se pak stal entomologem. To už je dávno minulostí, pozemek, na kterém stála rodinná farma, je dnes zastavěn novými domy a upravenými trávníky. A Wagnerovy světlušky - stejně jako mnoho dalších druhů hmyzu po celém světě - z velké části zmizely při vymírání druhů, které vědci označují za globální hmyzí apokalypsu, uvedla agentura Reuters.
Hmyz

Motýlů ubývá také kvůli automobilové dopravě a průmyslu

Za úbytkem motýlů lze vidět vliv automobilové dopravy a průmyslu, ale také zemědělství. Spíše než počet zastoupených druhů klesá počet jedinců, tedy kvantita motýlů v krajině, a to často velmi nápadně, uvedla v tiskové zprávě Mendelova univerzita.
Cikáda

Východ USA letos očekává invazi cikád, budou jich miliardy

Východ Spojených států letos znovu čeká invaze cikád, které na jaře po 17 letech vylezou ze svých podzemních úkrytů, aby se spářily a nakladly vajíčka. Celkem se podle entomologů objeví několik miliard jedinců tohoto hmyzu, který je v podstatě neškodný, třením křídel však vydává zvuk o hlasitosti až 100 decibelů, tedy zhruba jako motorka či motorová pila. Naposledy cikády zaplavily 15 amerických států včetně New Yorku v roce 2004.
Ilustrační foto

Prodejci evidují vyšší zájem o repelenty, roste obliba náramků

Prodejci letos sledují vyšší prodeje repelentů. Většina obchodů je dostatečně zásobena, někde vysoká poptávka však způsobuje dočasné výpadky sortimentu. Lidé vyhledávají nejčastěji repelenty ve spreji, případně elektrické odpuzovače. Stále oblíbenější jsou repelentní náramky a také ekologické výrobky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Ilustrační foto

Hejna kobylek plení Argentinu, sousední Brazílie a Uruguay se bojí invaze

Argentina se potýká s obrovským množstvím kobylek, které už napáchaly velké škody na místních polích, informoval server BBC. Kobylky se původně objevily v Paraguayi a do Argentiny se dostaly koncem května. Nyní se jejich hejna nacházejí v argentinské provincii Corrientes sousedící s Uruguayí a Brazílií.
Nahradí cvrčci hovězí maso?

Hmyz na talíři: Zájem Čechů roste. V Brně ochutnali šváby, cvrčky a sarančata

Šváby, cvrčky, sarančata nebo štíra mohli dnes ochutnat lidé v restauraci v Brně na hmyzím večeru, kam zavítalo zhruba 40 zájemců. Kuchař Milan Václavík ČTK řekl, že Češi se nebojí experimentovat. Za deset let, co v České republice hmyz na různých akcích v restauracích nebo na festivalech nabízí, se podle něj zvýšil zájem. Kromě hmyzu chtějí lidé v posledních letech podle Václavíka okusit i maso z hada nebo krokodýla.
Ilustrační foto

Svět bez jablek, kávy, paprik a ořechů? Za pár let možná realita

Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou poslední čtyři roky života. V současnosti máme k této katastrofě blíže než kdy jindy, včely decimují nemoci a znečištěné prostředí a ve velkém vymírají. Následky podle vědců už brzy pocítí každý z nás.
Tesařík obrovský, Autor: Jan Miklín

Německo bije na poplach: V lesích a na loukách nebezpečně ubylo pavouků a hmyzu

V Německu za posledních deset let dramaticky ubylo pavouků a hmyzu, prokázala nová studie odborníků z Technické univerzity v Mnichově. Za úbytek členovců v lesích a na loukách může intenzivní zemědělství, tvrdí výzkumníci, o jejichž projektu informovala agentura DPA. Vědci v období 2008-2017 nasbírali v lesích a na loukách po celém Německu přes milion členovců patřících k více než 2700 druhům. Výsledky ukázaly, že počet druhů za zkoumanou dobu poklesl o 34 procent na loukách a o 36 procent v lesích.
Greta Thunbergová

Přírodovědec vzdal postu Gretě Thunbergové, pojmenoval po ní brouka

Po švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která se zasazuje za ochranu klimatu, pojmenoval britský vědec nově popsaný druh brouka. Maličký, medově zbarvený brouček z čeledi pírníkovitých (Ptiliidae) se bude jmenovat Nelloptodes gretae, informovalo dnes londýnské Přírodopisné muzeum.
Výzkumný tým na jihu Bougainville. Vpravo dole Milan Janda Rozhovor

V Česku žijí zvířata, o kterých dosud nikdo neví, říká známý vědec

ROZHOVOR - Expedice českého vědce Milana Jandy prozkoumala novoguinejský tropický ostrov a objevila nové druhy mravenců i jiného hmyzu. Od podobných pevninských druhů se liší například chováním a velikostí. Vědci museli vyjednávat s místními kmeny, aby mohli pokračovat ve výzkumu. Společně s malarickými komáry to tvořilo hlavní výzvu celé expedice. Sdělil to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy