jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.
Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.
Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.
Záporožská jaderná elektrárna

Ukrajinci se připravují na katastrofu v Záporožské JE. Kontaminovat může území v okruhu 50 km

Případný útok na Záporožskou jadernou elektrárnu, před kterým varuje ukrajinská rozvědka, by měl dalekosáhlé následky nejen pro obyvatele, ale také životní prostředí. Nepoužitelná úroda obilí na Ukrajině, zejména v okolních regionech, a kontaminace pobřeží Černého moře jsou jen jedny z mnoha případných důsledků. Lidé v oblasti se připravují na evakuaci, ukrajinské úřady spustily ostrou přípravu. 
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 
Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Německo dnes dalo sbohem jádru, může to zdražit elektřinu i Čechům. Naopak ve Finsku spouští novou JE, v jádro víc věří i Francie, Británie, či dokonce Japonsko

Německo dnes po více než 60 letech výroby elektřiny z jádra vypíná své poslední jaderné elektrárny. V deset hodin dopoledne začalo postupně vypínat elektrárnu Isar-2 u Mnichova, popisuje situaci ekonom Kovanda. O zhruba 45 minut později byl tento zdroj automaticky odpojen ze sítě, až jeho výroba klesne na 30 procent instalovaného výkonu. Posléze během dneška projdou stejným procesem také elektrárny Neckarwestheim-2 a Emsland. Do dnešní půlnoci tak bude Německo zcela bez své jaderné elektrárny, poprvé od roku 1961.
Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie.

Německé jaderné elektrárny po více než 60 letech provozu definitivně končí

Německo po více než 60 letech provozu vypíná poslední jaderné elektrárny. Za emotivní okamžik pro zaměstnance označil dnešní odstavení elektrárny Isar 2 v Bavorsku předseda představenstva vlastnické firmy PreussenElektra Guido Knott. Němci o půlnoci odpojí od sítě tři poslední jaderné elektrárny, kromě Isaru také Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku. První jaderný reaktor byl v Německu spuštěn v roce 1961.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy