kolonialismus

Emmanuel Macron

Macron se odmítl omluvit za koloniální činy Francie v Alžírsku

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout "symbolické kroky" k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl dnes úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.
Ilustrační foto

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit svoji zemi, která byla nejprve německou a později francouzskou a britskou kolonií. Rozhodl se k tomu už dávno předtím, než se ničení či odstraňování soch představitelů kolonialismu dostalo na celém světě do centra pozornosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše server BBC.
Brexit, ilustrační foto

Britové izolováni od Evropy. Mohou za Brexit události více než 100 let staré?

Právě se odehrála další část nepříliš srozumitelné manéže s názvem „Brexit“ a stále není jisté jestli a jak Velká Británie opustí Evropskou unii. Politický nezájem o zbytek Evropy však není mezi Brity ničím neobvyklým. Izolacionistická politika na ostrovech panovala i před vypuknutím 1. světové války.
John Allen Chau

Satanova bašta? Antropolog vysvětlil, proč zemřel americký misionář

"Bože, je tento ostrov poslední Satanovou baštou, kde nikdo neslyšel, ani neměl možnost slyšet tvé jméno?" cituje antropolog Ajay Saini slova, která si zapsal do svého deníku krátce přes svou smrtí šestadvacetiletý americký misionář John Allen Chau. Odborník na domorodé komunity v komentáři pro server The Guardian rozebral kontext incidentu, kdy Chau chtěl "přinést Ježíše" jednomu z nejizolovanějších kmenů, Sentinelcům, kteří obývají ostrov Severní Sentinel na východě Indického oceánu.
Indiáni, ilustrační foto

Tajemství indiánů: Kde se v Americe vzali a co je vymýtilo?

Indiáni. Všichni je dobře známé ze slavných westernových filmů z 50. až 70. let minulého století. Zlatá éra westernu, coby filmového žánru, zářila především v 60. letech 20. století. Dnes je již minulostí. Stejně tak doba blahobytu, svobody a prosperity indiánských kmenů, svazů, států a říší Nového světa. Kdy nastal jejich konec? Co se stalo a kam se ztratili?
Berlín, ilustrační foto

Němci vrátili ostatky mrtvých ze zapomenuté genocidy. Nestačí to, musí uznat vinu a zaplatit, požadují zástupci povražděných kmenů

Berlín - Německo předalo namibijské delegaci ostatky zavražděných příslušníků z kmenů Hererů a Namů, kteří byli zabiti Němci během koloniální éry. Tato temná událost je nazývána první genocidou 20. století. Namibijští aktivisté mají však za to, že samotné předání ostatků není dostatečné a německá vláda se musí veřejně přiznat k aktu násilí a odpovědnosti za něj a odškodnit dotčené potomky kmenů. Německá vláda zaplatit reparace odmítá.
lodě, jachty, plavidla

Vzpoura na lodi Bounty není filmová fikce. Nečekané důsledky má dodnes

Vzpoura na lodi Bounty patří k legendám filmové historie, ať už se jednalo o snímek, ve kterém exceloval Marlon Brando z roku 1962 nebo o další úspěšné a slavné filmové zpracování s Melem Gibsonem a Anthony Hopkinsem z 80. let. Filmům předcházela nejen starší filmová zpracování ještě z předválečných let a několik knižních zpracování, ale co je ještě zajímavější, vzpoura na lodi Bounty je reálnou historickou událostí, která má dodnes své důsledky.

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ANO by v březnu vyhrálo volby. Ze Sněmovny by vypadly dvě vládní strany

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy