Krysy

Krysa, ilustrační fotografie

USA čelí další hrozbě. Pandemie naštvala krysy

Omezení provozu restaurací a dalších občerstvovacích podniků dopadá i na populace pouličních krys ve velkých amerických městech. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varují, že kvůli výpadku obvyklého přísunu jídla se stávají některé krysy agresivnějšími a vydávají se za jídlem dál, než kdy dříve, napsal list The New York Times.
Krysa, ilustrační fotografie

Z potkanů se na lidi přenáší nebezpečná nemoc. Nikdo neví jak ani kolik je nakažených

Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.
Krysa, ilustrační fotografie

Praha bojuje s hlodavci. Deratizátoři nasadili 13 tun jedu

Deratizátoři Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) letos rozmístili do kanalizace na 13.500 kilogramů jedu proti myšovitým hlodavcům. Je to zhruba stejně jako loni. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Deratizace se uskutečnila od dubna do října. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví.
Austrálie

Oběť klimatických změn: Na seznam vyhynulých druhů bylo připsáno další zvíře

Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul kvůli změnám klimatu způsobeným člověkem.
Krysa, ilustrační fotografie

Vetřelec v tropech: Korálové útesy neohrožují jen klimatické změny, ale i krysy

Korálové útesy, křehké mořské ekosystémy ohrožované globálním oteplováním, také značně trpí kvůli krysám a potkanům. Zjistila to nová studie mořských ekologů Lancasterské univerzity. Krysy, které dopluly na mnoho tropických ostrovů na lodích před více než 200 lety, nepoškozují přímo korálové útesy, ale spustily řetězec škodlivých následků pro život na zemi i v moři.
Ilustrační foto

Jídelníček potkanů? Nová studie prozrazuje i dávná tajemství lidské populace

Už je to téměř 3000 let od doby, co řecký spisovatel Ezop napsal bajku Polní myš a městská myš, ve které městský hlodavec před svým venkovským bratrancem odhaluje městské možnosti vybraného stravování. Nyní nová studie odhalila, že Ezop měl ohledně odlišných stravovacích návyků městských a venkovských hlodavců pravdu, napsal list The New York Times.
Ilustrační foto

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se tyto mozkové implantáty nedaly využít jako „náhradní díly,“ kterými by šlo nahradit poškozené části lidského mozku, ať už by šlo o části poškozené zraněním nebo nedostatečně vyvinuté.
Krysy, ilustrační fotografie

Tajemství černé smrti odhaleno: Proč se mor šíří tak rychle?

Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast Eurasie. Jednalo se o smrtelnou nemoc, kterou způsobovala bakterií Yersinia pestis. Předpokládalo se, že se rozšířila kvůli hlodavcům, jejichž blechy mohly přenášet bakterie moru. Jenže jak se teď ukazuje, za rozšířením nákazy stál někdo jiný.
Krysa, ilustrační fotografie

Biologové objevili nový druh obří krysy, má šupinatý ocas

Honiara - Na Šalamounových ostrovech žije krysa, kterou vědci až donedávna znali jen z vyprávnění místních domorodců. Nově objevený druh je téměř půl metru dlouhý, váží až jeden kilogram a má dlouhý, holý a šupinatý ocas. Obří krysa dostala latinský název Uromys vika, informuje časopis Nature.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Totální invaze, která uškodí i Izraeli? Svět se obává operace v Rafahu

Izrael ve středu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy