kultura

Divadlo, ilustrační fotografie.

Návštěvnost kultury se předloni kvůli covidu propadla o polovinu

Počet návštěv kulturních zařízení v Česku se v roce 2020, tedy v prvním roce epidemie nemoci covid-19, meziročně snížil zhruba o 55 procent na téměř 45 milionu. Propad návštěvnosti se týkal hlavně historických památek, knihoven, kin, výstav, koncertů, festivalů a divadel, což se negativně podepsalo i na hospodaření.
Ilustrační foto

Češi za kulturu utratí v průměru 250 korun měsíčně

Češi za kulturu utratí v průměru 250 korun měsíčně. Nejčastěji poznávají památky. Na hrad nebo zámek vyrazí dvakrát ročně tři čtvrtiny dotázaných. Do muzeí a galerií se polovina Čechů vypraví alespoň jednou za rok. Vyplývá to z průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa, která je českým zastoupením stejnojmenného programu Evropské unie.
Ilustrační foto

Svět kultury se nevratně změnil. Po covidu už zřejmě nebude nikdy jako dřív

Možnosti, jak zprostředkovat kulturu v době uzavřených divadel, muzeí a výstavních síní, které vznikly jako nouzové, přerostly v nové komunikační platformy. Různé typy streamování, záznamů či virtuálních prohlídek měly i desítky tisíc sledovatelů a mnohé instituce s takovými projekty chtějí dál pracovat.
Restaurace, ilustrační foto

V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například je nově zakázáno pořádání vánočních trhů, mezi 22:00 a 05:00 musí být uzavřeny restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Policie chystá namátkové kontroly nových omezení. Provozovatelé restaurací či obchodních center vládní opatření kritizují.
Koncert, ilustrační foto

Pořadatelé kulturních akcí budou od pondělí vracet vstupné neočkovaným

Pořadatelé kulturních akcí se chystají na pondělí, kdy budou muset přestat uznávat platnost negativních testů na koronavirus. Především počítají s tím, že budou muset některým návštěvníkům vracet peníze za vstupné, vyplynulo z ankety ČTK mezi zástupci divadel či pořadatelů festivalů. Vláda se dnes podle očekávání shodla na návrhu, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát.
Koncert, ilustrační foto

Další rozvolnění: Co se od dnešního dne mění?

V Česku se znovu částečně rozvolňují protiepidemická opatření. Ode dneška smí být na sportovních a kulturních akcích až 7000 lidí venku a 3000 uvnitř s testem na koronavirus, po prodělání onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo s očkováním.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda schválila od 1. srpna změny v opatřeních

Od neděle 1. srpna bude moci být na sportovních a kulturních akcích až 7000 lidí venku a 3000 osob uvnitř s testem na koronavirus, po prodělání onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo s očkováním. Kapacita dějiště ale bude moci být plně využita, nad zmíněné limity ji však budou moci doplnit pouze lidé po covidu nebo s vakcínou. Nyní se hromadných událostí může účastnit 5000 osob venku a 2000 uvnitř. Změny na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), později je na dotaz ČTK upřesnil.
Ilustrační fotografie

V Česku se dnes opět rozvolňuje, více lidí bude moci třeba do bazénů

V Česku se dnes rozvolní další opatření přijatá proti šíření koronaviru a dotknou se kultury, maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů. Zvýší se zejména maximální počet zákazníků v obchodech a službách a účastníků kulturních a jiných hromadných akcí. V klubech a restauracích opět může hrát živá hudba, tančit se zatím dál nesmí.
Andrej Babiš

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000 uvnitř za určitých opatření. V dnešním videu na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Rada vlády pro zdravotní rizika a kabinet podle něj bude také v pondělí řešit nošení roušek ve školách.
Lubomír Zaorálek

Setrvání Zaorálka na ministerstvu lidé z kultury převážně vítají

Zástupci profesních organizací z mnoha oblastí kultury, kteří se v minulých dnech postavili proti odchodu Lubomíra Zaorálka z čela ministerstva kultury, ocenili, že post zatím neopouští. Jeho dnešní vystoupení vnímají tak, jako že mu není kultura lhostejná, což je pro ně důležité.
Lubomír Zaorálek

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu ministra kultury. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů.
Pavel Šporcl.

Šporcl napsal Babišovi o katastrofálním stavu kultury

Houslový virtuos Pavel Šporcl dnes v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a členům vlády označil stav kultury v ČR za katastrofální. Rok po vyhlášení prvního nouzového stavu je podle umělce kultura na konci zájmu vlády i prezidenta. Stav věci ilustruje rčením "po nás potopa" ze stejnojmenného historického románu Josefa Tomana. ČTK o tom informovala Šporclova manažerka Martina Fišerová.
Paul McCartney

Dcera Paula McCartneyho natáčí dokument o studiích Abbey Road

Dcera někdejšího člena slavné skupiny Beatles Paula McCartneyho, fotografka Mary McCartneyová, natáčí celovečerní dokumentární film o legendárním londýnském nahrávacím studiu Abbey Road. Snímek se bude jmenovat If These Walls Could Sing (Kdyby tyto zdi mohly zpívat). Podle agentury DPA jde o první celovečerní dokument o slavném místě, kde Beatles natočili většinu svých písní.
magistrát

Kvůli covidu půjde v Praze méně peněz na víceleté kulturní granty

Pražský magistrát sníží částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu korun na 227,59 milionu. Důvodem jsou nižší příjmy způsobené pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora celkem 86 víceletých grantů ve výši 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky. Snížení částky musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy