lidská práva

Šanghaj

Čína ignoruje univerzalitu lidských práv. Brzy legitimizuje i genocidu

Čínská vláda vytvořila v reakci na kritiku za nedodržování lidských práv ucelenou strategii. Server Conversation upozornil, že se Peking snaží „zničit základní myšlenku mezinárodního řádu po skončení studené války – univerzalitu lidských práv“. Využívá k tomu koalici podobně smýšlejících autoritářských a neliberálních států. Pokud jejich počet s časem naroste, může se velmi dobře stát, že například čínská genocida Ujgurů bude de iure legitimní. V OSN nebude dost hlasů pro prosazení odsuzující rezoluce.
Čína, ilustrační fotografie.

Čína a lidská práva: Je Peking opravdu nejhorší? Výzkumníkům chybí data z některých zemí

Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší. 
Ilustrační fotografie.

Čína odsoudila k dlouhým trestům vězení dva známé obránce lidských práv

V Číně odsoudili k dlouhým trestům vězení dva známé obránce lidských práv. Sü Č'-jung dostal u soudu ve městě Lin-šu trest 14 let odnětí svobody, Ting Ťia-siovi uložil trest 12 let za mřížemi, informovala dnes s odvoláním na organizaci Human Rights Watch agentura AFP. Oba právníky soud shledal vinnými z "podvracení státní moci".
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.
OSN, ilustrační fotografie.

Při zvolení ČR do lidskoprávní Rady OSN byla důležitá síla mandátu, řekl velvyslanec

Při zvolení České republiky do Rady OSN pro lidská práva byla velmi důležitá síla mandátu, tedy kolik zemí pro ČR hlasovalo. V rozhovoru to ČTK řekl stálý představitel ČR při OSN v Ženevě Václav Bálek. Pro Českou republiku, jež v radě nahradila Rusko, v květnu hlasovalo 157 členů Valného shromáždění OSN, 23 se hlasování zdrželo. Česko by zároveň v příštím roce chtělo radě předsedat.
Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching hájil přístup Číny k otázce lidských práv

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou hájil čínský postoj k lidským právům a prohlásil, že každá země by měla mít možnost vybrat si vlastní cestu s ohledem na místní podmínky.
Klára Kocmanová Rozhovor

Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit definici znásilnění, říká poslankyně Pirátů

Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku. Ceny raketově rostou, blíží se volby, debatuje se o lidských právech včetně uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. „Tzv. manželství pro všechny nadále naplno podporujeme, protože se jedná o napravení nespravedlnosti, kdy jen kvůli sexuální orientaci upíráme lidem jejich práva,“ uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Klára Kocmanová, poslankyně České pirátské strany.
Dana Němcová.

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Do poslední chvíle ladila smuteční projev, aby se dnes co nejdůstojněji rozloučila s disidentem Petrem Uhlem, který zemřel ve středu 1. prosince. Jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová sice nerozuměla jeho silně levicovým postojům, ale ctila jej jako nesmírně statečného člověka, který pro své přesvědčení ohledně boje za lidská práva strávil v komunistických vězeních devět let. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ říká pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, která s ostatními chartisty dá Petru Uhlovi sbohem v pražském strašnickém krematoriu od 15 hodin.
Václav Malý.

Hájit lidská práva je součástí životní cesty. Nejsem hrdina, říká držitel francouzského Řádu čestné legie biskup Malý

Biskup Václav Malý, který minulý pátek obdržel nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie, za osobní nasazení v prosazování lidských práv, se nepovažuje za žádného hrdinu, když podporuje a navštěvuje rodiny politických vězňů v zemích, kde vládne diktátorský režim. „Opravdu se necítím jako hrdina či statečný člověk, když projevuji solidaritu rodinám, jejichž členové jsou perzekvovaní. Moje aktivita mě nic nestojí, nic neriskuji. Obdiv si spíše zaslouží političtí vězni, kteří se u nás v padesátých letech dokázali vyrovnat s brutálními podmínkami v komunistických žalářích. Hájit lidská práva je nedílnou součástí životní cesty. Čerstvého ocenění si nesmírně vážím,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Václav Malý, výrazná tvář československého disentu i Sametové revoluce v roce 1989.
Čínský prezident Si Ťin-pching

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin-pchinga

Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní revoluci, která měla odstranit veškerou vnitrostranickou opozici a za pomoci síly lidových mas "očistit politickou duši" země, nastiňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník připomíná, že tato desetiletá kampaň si vyžádala přes milion obětí a 36 milionů perzekvovaných, včetně otce stávajícího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Desítky Afghánek demonstrovaly za ženská práva

Několik desítek demonstrantek dnes vyšlo do ulic města Herát na západě Afghánistánu na obhajobu ženských práv poté, co se moci v zemi v polovině srpna ujalo fundamentalistické hnutí Tálibán. Za své minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán nedovoloval ženám studovat a pracovat a také jinak rozsáhle omezoval jejich práva.
Čína, ilustrační fotografie

Čínští komunisté slaví sté výročí. Strana zůstává nemilosrdná a represivní

NÁZOR - Před sto lety se třináct mladých Číňanů a dva představitelé Kominterny tajně sešli ve francouzské čtvrti v Šanghaji, aby se ve strachu z policie brzy přesunuli do nedalekého města Ťia-sing, kde museli pokračovat v debatě na výletní lodi, připomíná editorial serveru Guardian. Prestižní deník dodává, že z těchto neslibných začátků vzešlo největší a nejsilnější politické hnutí světa, Komunistická strana Číny, která má nyní 92 milionů členů.
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák, novinářka a lékař, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že Bělorusko také vydalo zatykač na vůdkyni tamní opozice, v exilu pobývající Svjatlanu Cichanouskou, kterou viní z terorismu.

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 19 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy