Marek Hilšer

Marek Hilšer je lékař, vysokoškolský pedagog, vědec a občanský aktivista. Vystudoval mezinárodní vztahy a medicínu na Univerzitě Karlově. Od roku 2007 působí na její 1. lékařské fakultě jako vyučující a vědecký pracovník.

Hilšer se narodil v roce 1976 v Chomutově. V roce 1989 se rodina rozhodla emigrovat do Španělska a usadila se v Madridu. Rok po sametové revoluci se vrátila zpět do Československa. Hilšer byl po absolvování gymnázia přijat ke studiu mezinárodních vztahů na Fakultu sociálních věd UK a v roce 1999 odjel do Spojených států.

Po návratu nastoupil ke studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2007 se stal členem předsednictva univerzitního Akademického senátu. Působí jako pedagog a vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě v Ústavu biochemie a experimentální onkologie.

Poprvé na sebe výrazně upozornil v říjnu 2014, když se při tiskové konferenci na Úřadu vlády svlékl do půl těla a demonstroval tak svou podporu Ukrajiny a protestoval proti ruské anexi Krymu. Během návštěvy čínského prezidenta v březnu 2016 v Praze protestoval Hilšer proti přiklánění se současné české hlavy státu k Číně.

V roce 2017 se představil jako kandidát na prezidenta. Sháněl občanské podpisy, ale získal jich jen 43.850, což by nestačilo. Získal proto dostatek senátorských podpisů, které mu cestu ke kandidatuře otevřely. Do prezidentské volby Hilšera podpořilo 11 senátorů. V prvním kole se umístil na 5. místě se ziskem 454 949 hlasů. V říjnu 2018 se stal senátorem za obvod č. 26 – Praha 2.

Druhou kandidaturu na prezidenta oznámil Hilšer v listopadu 2019. Díky podpisům 13 senátorů ho dne 25. listopadu 2022 Ministerstvo vnitra do volby prezidenta úspěšně zaregistrovalo. 

* 23. března 1976

Vzdělání:  Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Manželka: Monika Hilšerová

Související články:

Petra Pavla přišli podpořit lidé i známé osobnosti Prohlédněte si galerii

Pavel zaplnil Staroměstské náměstí, přišly tisíce lidí. Podpořili ho Nerudová či Hilšer

isíce lidí dorazily dnes vpodvečer na závěrečnou akci na podporu prezidentského kandidáta Petra Pavla na Staroměstském náměstí v Praze. Kandiduji za důstojnost, slušnost a pravdu, řekl lidem Pavel. Lidé by podle něj měli spolupracovat a nehádat se. Lidé po jeho projevu provolávali "Pavel na Hrad". Na podporu Pavla vystoupili na náměstí i jeho neúspěšní protikandidáti z prvního kola prezidentské volby - Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni, včetně Pavla, vyzvali lidi, ať dorazí k volbám. 
Karel Komínek, odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég z Institutu politického marketingu. Rozhovor

Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 
Danuše Nerudová a Petr Pavel

Zlo nesmí skončit na Hradě, prohlásila Nerudová a podpořila Pavla

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která skončila na třetím místě v prvním kole prezidentských voleb, bude podporovat vítěze prvního kola Petra Pavla verbálně, sdílením reklamních ploch či společnými vystoupeními. Na dnešní dopolední společné tiskové konferenci Nerudová vyzvala své voliče, aby dorazili ke druhému kolu voleb a volili Pavla. Jeho protikandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podle ní představuje zlo, které nesmí skončit na Hradě. 
Petr Pavel

Hledání Zemanova nástupce pokračuje po sobotě plné emocí. Vítěz je krotí a i s poraženými řeší, jak opět zdolat Babiše

Česko už mohlo znát jméno nové hlavy státu, ale ještě si na ni necelé dva týdny počkáme. Mnozí z nás budou ve stejném napětí jako včera, když ještě nebylo jasné, kteří z kandidátů uspějí v prvním kole prezidentské volby. Vraťme se ovšem do chvil před uzavřením volebních místností, kdy ještě mohlo všech osm uchazečů o post nejvyššího ústavního činitele doufat v úspěch.
Marek Hilšer

Hilšer označil svůj výsledek za prohru, podpořil Pavla

Prezidentský kandidát Marek Hilšer označil svůj volební výsledek, který se aktuálně pohybuje kolem 2,6 procenta, za prohru. Doufá, že ve druhém kole vyhraje ten lepší z kandidátů, kterým je podle něj generál Petr Pavel. Hilšer zopakoval, že mnoho jeho voličů ovlivnila obava z toho, aby nezvítězil Andrej Babiš (ANO). 
Marek Hilšer

Volby jsou svátek demokracie, všechno dobře dopadne, řekl Hilšer

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by pokládal za úspěch svůj postup do druhého kola volby. Řekl to dnes novinářům při odchodu z volební místnosti na pražském Pohořelci. Dodal ale, že je realista. Jaký očekávat výsledek neví, a to i po zkušenostech ze své kandidatury před pěti lety. Voličům vzkázal, aby přišli k volbám.
Marek Hilšer

Marek Hilšer odešel z debaty na Nově kvůli kritizovanému formátu

Senátor Marek Hilšer hned v úvodu opustil dnešní debatu pětice prezidentských kandidátů na televizi Nova. Kritizoval přitom nerovný přístup k uchazečům o funkci hlavy státu, když trojice nejúspěšnějších kandidátů podle průzkumů bude od 20:00 ve stejné televizi diskutovat zvlášť. Ředitel zpravodajství televize Nova Kamil Houska ČTK sdělil, že kandidáti s konceptem debat, který jim dává větší prostor, věděli a souhlasili s účastí.
Jakub Lysek Rozhovor

Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek. 
Ivan Bartoš

Piráti upřednostňují v prezidentské volbě Pavla a Nerudovou

V anketě vládních Pirátů k prezidentské volbě uspěli nejvíce bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel se 37 procenty hlasů a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se 30 procenty hlasů. V hlasování, které mělo vyjádřit, koho zvažují členové Pirátů příští týden volit, skončil třetí senátor Marek Hilšer s patnáctiprocentní podporou. Oficiálně strana nepodporuje žádného z kandidátů, uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš v tiskové zprávě.
Marek Hišler

Z prezidentských voleb neodstoupím. Lidé nemají volit menší zlo, řekl Hilšer

Kandidát na prezidenta senátor Marek Hilšer odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na Pražský hrad. Lidé podle něj nemají volit větší nebo menší zlo. Nechce, aby byla na Hradě vyměněna jedna vlivová skupina za jinou. Slíbil politiku, kterou si nikdo nemůže koupit. Čím více lidí dá takové politice v nadcházejících volbách podle něj svůj hlas, tím větší šanci napříště bude tato politika mít, řekl na dnešní tiskové konferenci. Představil na ní také své priority a Vizi Česko 2030, ve které se zabývá otázkou férových důchodů, ochranou životního prostředí nebo energetikou.
Kandidáti na prezidenta ve volbách 2023. Zleva Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová.

Kandidáti na prezidenta 2023: Co nevíte o Nerudové, Pavlovi nebo Babišovi. Odhalená tajemství

Do boje o prezidentskou funkci za měsíc podle všeho zamíří devět kandidátů, a oproti minulým volbám v roce 2018 se o úřad hlavy státu ucházejí také dvě ženy, před pěti roky to bylo devět mužů. Jedná se o osobnosti různého věku i profesí, největší politické zkušenosti z nich má bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jsou mezi nimi ale i senátoři, bývalý ministr a velvyslanec nebo někdejší rektorka. Mnozí z nich se veřejně svěřili se svými koníčky a zájmy, někteří kandidáti jsou nicméně z tohoto pohledu neznámí.
Marek Hilšer

Kandidáti na prezidenta odpovídali na dotazy studentů. Jak se staví k eutanázii či zdravotnictví?

Otázky povolení eutanázie, kvality školství nebo svateb a adopcí dětí homosexuálními páry kladli středoškolští studenti prezidentským kandidátům na dnešní předvolební debatě. Uspořádala ji organizace Člověk v tísni v programu JSNS (dříve Jeden svět na školách) před studentskými prezidentskými volbami, ve kterých si v pondělí a v úterý mohou středoškoláci starší 15 let vyzkoušet volbu hlavy státu.
Danuše Nerudová (důchodová komise)

Kandidáti na prezidenta: Tvrdohlavost, nepořádek i skákání do řeči. Danuše Nerudová, Petr Pavel a další prozradili svá negativa

Tvrdohlavost, skákání do řeči, odsouvání povinností nebo nezáživnost na sebe ve studentské prezidentské debatě Zavolíme? prozradila pětice uchazečů o post hlavy státu. Studenty na kandidátech zajímalo, jak by chtěli odstranit rozdělenou společnost, co by dělali s nedostatky ve školství, jak by reprezentovali Česko v zahraničí nebo jaký mají názor na legalizaci marihuany.
Ilustrační foto

Kandidáti na prezidenta: Jak jsou aktivní na internetu a sociálních sítích?

Prezidentští kandidáti jsou na internetu aktivní hlavně na Facebooku a Twitteru, nejvíce sledujících má na obou těchto sítích bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na Instagramu je nejvíce vidět Danuše Nerudová. Nejméně aktivní a sledovaná je z kandidátů, které dnes ministerstvo vnitra zaregistrovalo, Denisa Rohanová.
Pavel Fischer

Nejen Babiš. Na Národní třídu přišli i další prezidentští kandidáti

K památníku na Národní třídě od dnešního rána dorazila řada prezidentských kandidátů, aby si připomněli odkaz 17. listopadu 1989. Jako první přišel předseda ANO Andrej Babiš. Po něm květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer (nezávislí) a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Krátce po poledni pak dorazila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, odpoledne generál v záloze Petr Pavel. 
Marek Hilšer

Hilšer se přihlásil do prezidentské volby. Věří, že může vyhrát

Senátor Marek Hilšer potvrdil odevzdání přihlášky do prezidentské volby, podepsalo mu ji 14 senátorů. Za svou metu ve volbách kandidát, který před pěti lety skončil na pátém místě, označil vítězství. Voliče chce oslovit například otázkou řešení problematiky exekucí, energetiky nebo politického lobbování. Hilšer to řekl na dnešní tiskové konferenci.

* 23. března 1976

Vzdělání:  Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Manželka: Monika Hilšerová

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy