Mars

NASA

NASA otestuje jaderný raketový motor, který by lidstvo mohl dopravit na Mars

Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil plán pro testování raketového motoru na jaderný pohon, který by do budoucna mohl dopravit astronauty na Mars za kratší dobu, než je tomu u dosavadních systémů. Na projektu NASA spolupracuje s výzkumnou agenturou amerického ministerstva obrany DARPA, první testy plánují na rok 2027.
Tomáš Přibyl Rozhovor

Lidé před 50 lety opustili Měsíc. Apollo bylo plodem studené války, připomíná odborník Přibyl

Uplynulo půlstoletí od chvíle, kdy z měsíčního povrchu odstartoval lunární modul mise Apollo 17 s americkými astronauty Eugenem Cernanem a Harrisonem Schmittem, prozatím posledními lidmi, kteří se prošli po jediné přirozené družici Země. Program pilotovaných letů k Měsíci tehdy skončil kvůli obrovským finančním nákladům, které nebyly dlouhodobě udržitelné ani pro Spojené státy, uvádí kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále přiblížil, že 14. prosince 1972 se ovšem nepočítalo s tím, že návrat lidí na Měsíc potrvá tak dlouhou dobu. Stejně tak například vysvětlil, proč stávající americký program Artemis považuje – sportovní terminologií řečeno – za „výkop“ nové éry výzkumu vesmíru. 
Ingenuity

Vrtulník Ingenuity má na Marsu problémy

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má na Marsu problém, kvůli kterému je zatím na neurčito odložený další, už čtrnáctý, let. Test s vyšší rychlostí otáček rotorů před startem v obtížnějších podmínkách řidší atmosféry proběhl úspěšně, ale byly po něm zaznamenány určité anomálie, sdělil Jaakko Karras, představitel Laboratoře tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Ingenuity na starosti.
Ingenuity

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který nebude v žádném směru rekordní. Bude však rizikový, neboť rotory se kvůli klesající hustotě atmosféry musejí točit rychlostí, jež nebyla vyzkoušená ani při přípravě na Zemi. Informovala o tom Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Ingenuity na starosti.
Spouštění roveru Perseverance na povrch Marsu

První odběr vzorků na Marsu se roveru Perseverance nepovedl

První odběr vzorků z povrchu Marsu se robotickému vozítku Perseverance americké vesmírné agentury NASA nezdařil. Nezpůsobily to problémy se zařízeními ani softwarem roveru, ale přílišná jemnost materiálu. Podle představitelky projektu Louise Jandurové k tomuto závěru dospěli experti NASA po podrobném prostudování dat, která jim z rudé planety poslal Perseverance.
Spouštění roveru Perseverance na povrch Marsu

Helikoptéra Ingenuity zvládla první samostatnou noc na Marsu

Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance, který ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.
První snímek Marsu, který zaslal rover Perseverance

Rover NASA úspěšně přistál na Marsu, bude hledat život. Sledovali jsme ŽIVĚ

Na Marsu dnes úspěšně přistál rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA. Tento další automatický průzkumník na rudé planetě bude pátrat po známkách možného mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnit úkoly v přípravě budoucích výprav lidí na Mars. Hvězdárna a planetárium Brno si proto připravila přímý komentovaný přenos.
Mars alias

Sonda Emirátů Amal dorazí k Marsu, den před čínskou Tchien-wen

Sonda Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů dnes dorazí k Marsu a měla by být navedena na oběžnou dráhu. Už ve středu se k ní připojí čínský aparát Tchien-wen, který má za tři měsíce spustit na povrch rudé planety robotické vozítko. Příští týden tam také hodlá přistát americká vesmírná agentura NASA se svým dalším automatickým průzkumníkem Perseverance.
Porod

Vesmírný člověk? Porod v kosmu by mohl změnit lidský druh

Vědci již pozorovali řadu živočišných druhů ve vesmíru, které očekávaly potomky. Dokonce i ještěrky, ryby nebo krysy, ovšem nikdy těhotného člověka, lépe řečeno ženu. Do vesmíru dosud cestovalo na 60 žen, ale žádná z nich nebyla těhotná.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy