Osvětim (70. výročí osvobození)

Ilustrační foto

Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.
Jan Kraus

Jan Kraus ostře: Osvětim a politická hra? To bych zvracel

Praha - Několik posledních dní se neslo v duchu oslav 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti vystoupil v rádiu Impuls moderátor a herec Jan Kraus, kterého s tímto tématem pojí zejména osobnost jeho otce. Herec ale nechápe, proč se oslavy osvobození nacistického tábora v Polsku konají v Praze.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Umělec "poslal" rodinku Simpsonů do koncentračního tábora

Řím - Italský umělec Alexsandro Palombo chtěl originálně připomenout zvěrstva, která se udála v Osvětimi. Do koncentračního tábora proto vsadil známé postavičky seriálu The Simpsons. Není to poprvé, co aktivista zvolil kreslenou formu, aby upozornil na nebezpečné jevy ve společnosti.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Peklo v Osvětimi: Nemůžu uvěřit, že tu jsem, říkali pamětníci a vězni

Osvětim - Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození nacistického tábora Osvětim. Právě tam přímo u brány uctili památku milionů obětí někdejší vězni, ale také světoví státníci. Do Osvětimi, místa, kde museli prožívat těžko představitelná utrpení, se vrátily také tři stovky vězňů, kteří přežili...
Den obětí holokaustu v Terezíně 27.1.2015

Ostuda a zmatky v Terezíně? Politici dopředu, přeživší na konec

Terezín - Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde nacisté zavraždili nejméně 1,1 milionů lidí. Na hrůzy 2. světové války vzpomínají především přeživší, kteří se sešli za účasti politických představitelů i v bývalém koncentračním táboře Terezín. Akce se ale zřejmě neodehrála podle představ některých účastníků.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Šok v Osvětimi: Na pietu zavítá i vnuk velitele koncentračního tábora

Varšava - Svět si dnes připomíná Den památky obětí holocaustu a v Osvětimi se koná velká pieta k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora. Mezi účastníky bude i vnuk velitele tábora. Ten svůj život zasvětil přednáškám o zrůdnostech 2. světové války, ozývá se ale i kritika.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

OBRAZEM: 70 let od osvobození tovarny na smrt, nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi

Osvětim je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27.dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor (později spíše vyhlazovací). Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen (i ti byli v očích nacistů pořád nadřazeni Polákům, Sovětům, Židům aj.). 19. června 1940 začalo vysidlování polského obyvatelstva z okolí tábora. Vznikl tak prostor vytyčený pro zájmy tábora o rozloze asi 40 čtverečních kilometrů. Prvními vězni byli také především Poláci, v březnu 1941 jich zde bylo skoro 11 000. Tábor Auschwitz I byl určen převážně mužským vězňům, v letech 1941-1942 pak sovětským válečným zajatcům, pro které byl v rámci tábora vytvořen speciální sektor. S těmito lidmi bylo nakládáno obzvláště krutě, během pár měsíců zůstala z 10 000 vál.zajatců naživu ani ne desetina. Tento „zbytek“ pak byl přemístěn do právě vznikajícího tábora u vesnice Březinka (něm. Birkenau), vzdálené asi 3 km od Osvětimi. Po tomto přesunu byl v Auschwitz I zřízen ženský tábor, který byl od toho mužského oddělen vysokou zdí. I ženy byly ale v srpnu 1942 přemístěny do tábora Birkenau, takže takto izolovaný tábor (tvořený bloky 1-10) byl opět přidružen ke zbytku areálu. Tábor se během let dále rozrůstal, tvořily ho 3 hlavní tábory, Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz a více než 40 podtáborů.
Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman: Islámský stát je jako nacistické Německo, svět ho musí zničit

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě vystoupil na konferenci o holocaustu. Při té příležitosti vyzval k ozbrojené akci proti teroristům, a to především proti Islámskému státu. Boj by měl být veden na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Přečtěte si celý prezidentům projev.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Přežití je čest i závazek, shodují se vězni z Osvětimi

Osvětim (Polsko) - Oslav 70. výročí osvobození bývalého koncentračního tábora v Osvětimi-Březince, kde nacisté zavraždili na 1,1 milionu lidí. se kromě tuctu prezidentů a několika korunovaných hlav se zúčastní také asi tři stovky bývalých vězňů, obvykle ve věku okolo 90 let. Kromě minulosti mívají společné i přesvědčení, že jejich povinností a posláním je vyprávět dalším generacím o tom, co zažili.

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy