recyklace

plasty

EU zaostává za svým cílem v recyklaci plastů, nad emisním plánem visí otazníky

Většina zemí Evropské unie podporuje úpravu limitu emisí skleníkových plynů do roku 2030, některé země ale mají obavy z udržení konkurenceschopnosti. Dnes to na tiskové konferenci po závěru neformální videokonference unijních ministrů energetiky prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Protože jednání bylo neformální, ministři žádné rozhodnutí v této věci nepřijali.
PET lahve

Zálohované PET lahve? V Česku se objevili první průkopníci

V České republice není povinně zavedený zálohový systém na PET lahve. Nepočítá s ním novela zákona o obalech, která je součástí návrhu nové odpadové legislativy. Online supermarket Košík.cz spolu s výrobcem minerálních vod Mattoni se nenechali zastavit a rozhodli se vratné a zálohované lahve vyzkoušet.
Ministerstvo dopravy

NKÚ: Česko nemá účinné daně ke splnění cílů v ochraně klimatu

Česko nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, pokud jde o snížení emisí u dopravy i domácností. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřil nastavení finančních a daňových opatření, která spadají do pravomocí ministerstev financí, dopravy a životního prostředí.
Odpadkový koš

Kam odnášet použité plechovky? Řada Čechů neví, kontejnerů je málo

Zhruba 68 procent Čechů nemá možnost vynášet použité hliníkové plechovky v okolí svého bydliště. Dalších 18 procent konzumentů neví, že by tyto plechovky mohlo třídit. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro iniciativu Zálohujme.cz. Ta chce na jeho výsledcích ukázat, že systém třídění hliníkových obalů je v Česku nedostatečný a nereaguje na rostoucí prodeje nápojů v plechovkách.
Pet láhve jak je známe skončí

PET lahve se v ČR zálohovat nebudou, vláda projedná zákon

Zálohový systém na PET lahve se zatím zavádět v Česku povinně nebude. Nepočítá s ním novela zákona o obalech, která je součástí návrhu nové odpadové legislativy. V úterý ji projedná vláda. Zákon o obalech rovněž upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.
plastová taška

Po igelitkách skončí i papírové tašky? Nahradí je plastové

Papírové tašky nahradili v supermarketech igelitové tašky a považovalo se to za správný krok vůči životnímu prostředí. Obchodní řetězec Billa se rozhodl vrátit k plastům a k návrhu se přiklánějí i ostatní supermarkety. Billa má v plánu po vyprodání zásob ukončit prodej papírových tašek, na jejichž výrobu nyní měsíčně padne 300 stromů.
Domovní odpad

Česko bude mít čtyři nové zákony o odpadech? Ekologové mají vážné výhrady

Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády. Legislativní rada vlády (LRV) je kabinetu doporučila schválit, uvedla na webu. Návrhy zákonů upravují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Začít platit by měly od 1. ledna 2021. Mají ale stále kritiky.
pivovary

Firma v Německu uvařila pivo z odpadní vody. Dali byste si?

Vodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. Zakoupit si ho ale možné nebude, sloužit bude totiž k reklamním účelům jako ukázka recyklačních možností. Agentura DPA poznamenala, že myšlenka vaření chmelového nápoje z odpadní vody není nová, neboť obdobné projekty se uskutečnily již v USA a také v takové pivní zemi, jakou je Česká republika.
Pivo

Český pivovar poprvé uvařil pivo z recyklované vody

Sládci pivovaru v Čížové na Písecku uvařili v Česku poprvé pivo z recyklované vody. Pocházela z pražské čističky odpadních vod. Zatím ho pod značkou ERKO vzniklo 15 hektolitrů, vodu čistili odborníci z Veolie. ČTK to řekli zástupci pivovaru a Veolie. Pivovar má roční kapacitu 3000 hektolitrů.
Domovní odpad

Češi se ve třídění odpadu nepředřou. Vedou lidé před důchodem

Praha - Nejvíce lidí, kteří pravidelně třídí odpad, je ve věkové skupině 54 až 65 let, naopak nejhůře jsou na tom mladí dospělí ve věku 18 až 26 let a 27 až 35 let. Největší rozdíly jsou u bioodpadu, oleje, ale i baterií nebo elektrozařízení. U běžných odpadů, jako jsou plasty, papír či sklo, nejsou rozdíly mezi věkovými skupinami tak zásadní. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat.
Ekologie

Netřídí se pouze petky. Jak jsou na tom Češi s elektroodpadem? Žádná sláva

Praha - Množství vysloužilých elektrozařízení, která lidé a firmy v Česku odevzdávají do zpětného odběru a nevyhazují do popelnic či na skládky, v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2006 se podařilo vytřídit jen 11 procent z objemu výrobků, které se ten rok objevily na trhu, v roce 2016 to bylo už více než 52 procent. V Česku nyní funguje šest kolektivních systémů pro běžná elektrozařízení, z toho dva se specializují jen na úzkou skupinu výrobků. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
Anthropos - Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci:

Odpady v historií? Využití kostí zvířat v pravěku, recyklace skla ve starověku či spalování odpadu v 19. století

Praha - S odpady se lidé potýkali již od počátku své historie. V každém období se snažili najít způsob, jak odpady dále využít nebo je zpracovat. Zatímco v pravěku lidé využívali kosti pro stavbu příbytků nebo výrobu nástrojů, v antické Anglii poprvé recyklovali sklo. Ve středověku pak přebytek odpadků donutil města k odvozu odpadu z center, během průmyslové revoluce se zase začal odpad třídit a spalovat. Současným trendem je takzvaný upcycling, který přemění odpad v nové materiály či výrobky.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 34 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy