Rohingové

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často čelí záplavám

Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných uprchlických táborů, dnes dorazilo na ostrov Thengar Čár. Informovala o tom agentura AFP. Operaci kritizují organizace pro lidská práva, které poukazují na to, že nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

Indonéští rybáři objevili plavidlo s 94 vyhladovělými Rohingy, na pevninu zatím nemohou

Indonéští rybáři v pondělí u pobřeží nejsevernější indonéské provincie Aceh objevili dřevěnou bárku s 94 vyhladovělými a vysílenými Rohingy na palubě. Podle agentury AP to dnes oznámil představitel tamní policie. Není prý zatím jasné, odkud migranti cestovali a kam mířili. Uprchlíci tak stále zůstávají na rybářské lodi a vyčkávají na rozhodnutí Indonésie o jejich dalším osudu.
Ilustrační foto

Počet obětí covid-19 v jihovýchodní Asii roste, krize dopadá na rohingské migranty

Koronavirem se nově nakazili další občané Malajsie, Filipín i Indonésie. Tyto tři země navíc dohromady za uplynulých 24 hodin zaznamenaly téměř 30 nových úmrtí, z nichž polovina připadá na Indonésii. Tato čtvrtá nejlidnatější země planety v pátek překonala Filipíny v počtu nejvíc nakažených v oblasti Jihovýchodní Asie, uvedla agentura Reuters.
Uprchlíci, ilustrační foto

Rohingská krize je zpět. Malajsie nedovolila přistát dalšímu plavidlu s migranty

Malajsie nepovolila kvůli obavám z koronaviru přistání lodi s 200 rohingskými uprchlíky na palubě, kteří se snažili nelegálně dostat do země, píše dnes agentura AP s odvoláním na čtvrteční prohlášení malajských leteckých sil. Dříve tento týden média informovala o Rohinzích, kteří se vydali na podobnou neúspěšnou pouť do Malajsie, někteří z nich zemřeli na vyhladovění.
Ilustrační foto

U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, na moři hladověli dva měsíce

Nejméně 32 etnických Rohingů zahynulo na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Plavidlu s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo dostat do Malajsie, kam mělo namířeno, a asi dva měsíce bloudilo po oceánu. Nejnovější bilanci obětí zveřejnila dnes agentura Reuters; původní zprávy hovořily o dvacítce mrtvých.
Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Masové zabíjení, mučení a znásilňování. Zásah proti muslimům míří před soud

NÁZOR - Rozhodnutí Aun Schan Su Ťij osobně hájit Barmu v obvinění z genocidy před Mezinárodním soudním dvorem strhává poslední zbytky morální kredibility z postavy, která byla kdysi oceňována jako zastánce demokracie a bojovník proti útlaku, kritizuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že v sázce je však víc než pověst jedná ženy.
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Genocida Rohingů? Žaloba na Barmu je zavádějící, ohradila se Su Ťij

Obžaloba z genocidy etnika Rohingů vznesená proti Barmě u Mezinárodního soudního dvora OSN podává "klamný a neúplný" obrázek o dění v Arakanském státě. Bezpečnostní složky zde čelily vnitřnímu konfliktu, který odstartovaly útoky rohingských ozbrojenců. Takto dnes u soudu v Haagu hájila svou zemi barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ujišťovala, že pokud armáda má na svědomí válečné zločiny, budou jejich pachatelé stíháni.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Genocida muslimských Rohingů? Soud OSN začal projednávat žalobu na Barmu

Mezinárodní soudní dvůr OSN se dnes začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů, které bylo vzneseno vůči Barmě. Zemi před soudem obhajuje barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která by měla v Haagu promluvit ve středu. Jednání potrvá do čtvrtka.
Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)

Odsun muslimských uprchlíků na ostrov? Část Rohingů souhlasí, tvrdí Bangladéš

Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do sousedního Bangladéše, souhlasilo s přesunem na ostrov v Bengálském zálivu. Oznámil to dnes zástupce bangladéšské vlády Mahbub Alam, podle nějž Rohingové na toto řešení přistoupili navzdory tomu, že ostrůvek ohrožují záplavy.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy