společnost

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí Komentář

Komentář: Kam jsme se dostali po 30 letech od sametu? Doopravdy jsme rozděleni?

Výročí 17. listopadu 1989 vždy vede společnost k bilanci toho, co se od tohoto přelomového data podařilo anebo naopak – mírně řečeno – nepovedlo podle plánu. Letošní kulaté výročí je příležitostí k zamyšlení se poněkud většímu a hlubšímu. Jak je na tom Česká republika a její obyvatelé po třiceti letech od Národní?
JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský pojmenoval nešvary dnešní společnosti. Co se vytratilo?

Ze společnosti se vytratily základní zásady, jako je solidarita a humanismus. Staly se z nich téměř sprostá slova. Ve společnosti se začala šířit sociální úzkost a strach z budoucnosti. Myslí si to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Řekl to v dnešním pořadu České televize Fokus Václava Moravce na téma Boj za pravdu, kam přišla diskutovat mimo jiné slovenská prezidenta Zuzana Čaputová. Spolu se shodli v tom, že doba před rokem 1989 byla schizofrenní.
Lidé, ilustrační fototgrafie

Češi a postoje: Jaké nálady ve společnosti sílí?

Mezi Čechy v posledních letech posílily liberální postoje. Má je 30 procent lidí, zatímco před čtyřmi lety bylo zastánců liberalismu 23 procent. Nejvíce lidí se nadále hlásí k sociálnědemokratickým názorům, které jsou blízké 34 procentům lidí. Následuje konzervatismus (22 procent) a směr ekologický (18 pct), kterému ale zastánců ubylo. Klesl také podíl příznivců socialistických a komunistických idejí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Čínský sociální systém: Monitorování je pro nás v Evropě něčím nepředstavitelným

Sociální systémy jsou obecně velice kontroverzním tématem a oblastí akademických debat i mediálního zkoumání, nicméně samotný pohled ze strany obyvatelstva té které zkoumané země na danou problematiku bývá často v těchto debatách opomíjen. V tomto článku proto představíme názor čínského obyvatelstva na tamější sociální monitorovací systém, který v jednom ze svých odborných článků blíže zkoumala Genia Kostka z Freie Universität v Berlíně. Článek vychází z výsledků průzkumu veřejného mínění provedeného na jaře roku 2018.
Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.
chudoba, ilustrační foto

Česká republika premiantem. Chudoba zde ohrožuje mladé nejméně z celé EU

Česká republika si z hlediska ohrožení mladých pracujících lidí chudobou vede ze všech zemí Evropské unie nejlépe. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat za rok 2017. Podíl mladých pracujících ve věku 18-24 let, kteří jsou ohroženi chudobou, v Česku představuje pouze 1,5 procenta. Průměr EU činí 11 procent. Dobře si vede v tomto ohledu i Slovensko, naopak nejhorší čísla vykazuje Rumunsko.
Indická policie

Mladé dívce v Indii uřízli hlavu. Za vraždou ze cti stojí podle policie rodina

V Indii přitáhl pozornost další případ hromadného znásilnění. Teď se však zdá, že mladou dívku pravděpodobně zavraždila její rodina. Podle policie šlo o vraždu ze cti. Násilí páchané na ženách je v Indii značně rozšířené. V posledních letech tamní vláda zpřísnila tresty za znásilnění. Nově hrozí pachatelům, kteří napadnou děti mladší dvanácti let, i trest smrti.
Vilnius, Litva

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už nikdy nebudete chtít odejít. Mořská panna je umístěna na mostě, který vede přímo do Užupisu, což je čtvrt v litevském hlavním městě Vilniusu, která se vyhlásila samostatnou republikou.
Přijde vám na tomto obrázku Evropy něco zvláštního? Máte k tomu dobrý důvod

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je na účtu lidstva i globální oteplování. A právě to stojí za pomalým ubýváním ledovců. V současnosti je na planetě asi 21 milionů kilometrů čtverečních ledu a sněhu. Jak bude svět vypadat, až už žádný nezbude?
Lékaři

Nemáš plastiku? Jsi nula a nikdy se nevdáš. Mezi ženami bují nebezpečný trend

Rio de Janeiro - Plastické operace podstupuje v dnešní době řada lidí. Důvody mohou být různé. Někteří lidé se snaží zakrýt například jizvy po zranění, jiní chtějí být krásnější a důvody k operaci jsou tak ryze estetické. Plastické úpravy přišly do módy v době, kdy se k podobným zákrokům začaly uchylovat všemožné hvězdy šoubyznysu.

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 45 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy