těhotenství

Ilustrační foto

Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.
těhotenství

Florida zvažuje zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Ve Spojených státech pokračují spory o potratových právech - republikáni na Floridě v úterý navrhli interrupce zakázat po šestém týdnu těhotenství, v Texasu pětice žen kvůli zákazu potratů žaluje stát a v jiném případu v Texasu protipotratové organizace usilují u lékové agentury o zneplatnění licence pro látku, která se používá v takzvaných potratových pilulkách. O sporech píše list The New York Times (NYT).
Těhotenství, ilustrační foto

Duševní stav žen po porodu ovlivňuje i chování okolí, zjistili vědci

Nový výzkum odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) odhalil faktory, které ovlivňují duševní stav žen po porodu. Kromě porodního traumatu jde například o kojení či problematické chování okolí. Výzkumníci analyzovali problémy přímo z pohledu žen, což většina dosavadních studií neprováděla. ČTK to řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.
Ilustrační foto

Plodnost v Česku byla loni nejvyšší od roku 1992

Takzvaná úhrnná plodnost - tedy počet dětí, které žena za život přivede na svět - v Česku v posledním desetiletí rostla. Loni se dostala na hodnotu 1,83. Je tak nejvyšší od roku 1992. ČR se v minulém roce zařadila v Evropě ke státům s nejvyšší plodností. Výsledky dnes na tiskové konferenci představila Magdalena Báštecká z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). 
Ilustrační foto

Po umělém oplodnění se narodilo devět milionů dětí. V Česku se tak poprvé stalo před 40 lety

Jen čtyři roky po světové premiéře se před 40 lety, 4. listopadu 1982, narodilo ve fakultní nemocnici v Brně první dítě ze zkumavky v Československu. Tým z brněnské fakultní nemocnice pod vedením profesora Milana Dvořáka uměle oplodnil ženu jako první ve střední a východní Evropě. Založili tak v Česku obor, ve kterém dnes patří čeští lékaři i díky příznivě nastavené legislativě do evropské špičky.
Ilustrační fotografie.

Během prvního lockdownu bylo v Evropě počato méně dětí než dříve

V době první koronavirové uzávěry, kterou předloni na jaře zavedla většina evropských zemí, bylo v Evropě počato méně dětí než ve srovnatelném období v předchozích letech. Ve 24 zemích se počet porodů devět měsíců po období nejpřísnějšího lockdownu snížil o 14 procent, uvedl v časopisu Human Reproduction Léo Pomar z centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky při univerzitě ve švýcarském Lausanne.
Těhotenství, ilustrační foto

Těhotné ženy by měly navýšit denní příjem nápojů až na na 2,7 litru

Těhotné ženy by měly navýšit denní příjem nápojů až na na 2,7 litru, častěji jim totiž hrozí dehydratace. Kojící matky by měly zvýšit konzumaci až na 3,4 litru tekutin za den. Nižší příjem může mít zdravotní dopady, vliv na tvorbu mléka to ale nemá. Na dnešní tiskové konferenci to řekla vedoucí lékařka porodních sálů Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí (ÚPMD) Petra Hanulíková.
Těhotenství, ilustrační foto

V USA začne první referendum o potratech od rozhodnutí nejvyššího soudu

Voliči ve státě Kansas mají jako první ve Spojených státech možnost vyjádřit se v hlasování k otázce potratů po verdiktu nejvyššího soudu, který anuloval ústavní právo na ukončení těhotenství. V centrálním regionu USA se v úterý souběžně s primárkami před kongresovými volbami koná také referendum o změně státní ústavy, která by mohla otevřít cestu k omezování interrupcí. Hlasování je označované za test politických důsledků červnové intervence nejvyšší soudní instance.
Těhotenství, ilustrační fotografie.

Mexičané u hranic s USA otevřeli první potratovou kliniku

Zatímco napříč Spojenými státy po červnovém verdiktu nejvyššího soudu vstupují v platnost zákony omezující přístup k potratům, v Mexiku tento měsíc otevřeli první potratovou kliniku u amerických hranic. Navštívit ji mohou ženy jakékoli národnosti, informovala agentura EFE. Podle vedoucího lékaře je cílem této kliniky, aby každé dítě bylo chtěné.
Těhotenství, ilustrační foto

V americké Georgii začnou platit přísná pravidla pro provádění potratů

V americkém státě Georgia začnou platit přísná pravidla pro provádění potratů. Federální odvolací soud o tom rozhodl ve středu a zvrátil tak předchozí verdikt soudu nižší instance, píše AP. Georgia je dalším z řady států, které po kontroverzním rozhodnutí nejvyššího soudu USA mění potratovou legislativu.
těhotenství

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení práva na potrat

Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní právo na potrat, vyplývá z průzkumu agentury YouGov pro televizi CBS News. Nesouhlasné stanovisko k verdiktu dalo najevo 59 procent dotázaných, zbylých 41 procent mu vyslovilo podporu. Potraty by v USA měly být za všech okolností nebo ve většině případů legální podle 64 procent účastníků průzkumu.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.
Ilustrační fotografie.

Polsko, kde platí téměř úplný zákaz interrupcí, bude registrovat těhotenství

Polská vláda čelí kritice kvůli vytváření "registrů těhotných", jelikož země rozšiřuje množství zdravotních údajů o pacientech, které se budou ukládat do centrální databáze. Informovala o tom dnes agentura AP, jež zároveň připomněla, že v Polsku platí téměř úplný zákaz interrupcí. Obhájci ženských práv a opoziční politici se podle ní obávají, že ženy v zemi budou čelit bezprecedentnímu dohledu úřadů.
Ilustrační foto

Návrh na zrušení potratů v USA je nelidský a šokující, píše prestižní vědecký časopis

Pokud Nejvyšší soud Spojených států zruší ústavní právo na potrat, jak minulý týden naznačil uniklý návrh stanoviska, budou mít strůjci verdiktu na svědomí životy amerických žen. Na titulní stránce svého nového vydání to uvádí prestižní odborný časopis The Lancet. V redakčním komentáři označuje pracovní verzi rozhodnutí sepsanou konzervativním soudcem Samuelem Alitem za šokující, nelidskou a iracionální.
Ilustrační foto

EMA: Vakcíny mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u nastávajících matek ani u jejich dětí. Po podrobném přezkoumání několika studií to dnes podle agentury Reuters oznámila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Evropský lékový regulátor vychází ze studií, které zahrnovaly přibližně 65.000 těhotenství v různých stadiích.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy